ZUS przeszkoli firmy z kontroli zwolnień

09 Kwietnia 2019, 12:19 lekarz

W 2018 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich blisko 243,7 mln dni. Koszty sięgają 18,5 mld zł, z czego 37,5 proc. ponoszą pracodawcy. Jak przypomina ZUS, do kontroli zwolnień uprawniony jest nie tylko ZUS, ale także płatnicy składek, więc aby wspomóc ich działania, ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.

Jak podkreśla ZUS, koszty związane z nieobecnością w pracy liczone są w miliardach złotych, ponoszą je zarówno ZUS, jak i sami pracodawcy. W ubiegłym roku lekarze wystawili blisko 20 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich 243 692 552 dni. Biorąc pod uwagę, że aktywnych zawodowo jest ok. 17 mln osób oznacza to, że średnio Polak chorował przez 14,3 dni w ciągu roku.

Przebywanie pracowników na zwolnieniach lekarskich kosztowało w 2018 roku ponad 18,4 mld zł, z czego pracodawcy ponieśli ponad 6,9 mld zł kosztów, czyli ok. 37,5 proc. To o 570 mln więcej niż rok wcześniej.

ZUS zwraca uwagę, że zapobieganie nieuzasadnionej absencji może te koszty znacząco ograniczyć. Tylko w 2018 roku ZUS przeprowadził 496,3 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydał 32,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 31,2 mln zł.

Nie tylko ZUS może jednak kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, uprawnieni do tego są także płatnicy składek wypłacający zasiłki.

Aby wspomóc działania przedsiębiorców w zakresie kontroli, pracownicy ZUS przeprowadzą szkolenia w formie warsztatów dla przedstawicieli płatników składek.

Jedno z nich zostanie przeprowadzone już 10 kwietnia podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Źródło: ZUS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz