Gdańsk: Międzynarodowy projekt badawczy, który zmieni sposób leczenia duszności

10 Kwietnia 2019, 10:49 płuca

Gdański Uniwersytet Medyczny przystąpił do konsorcjum naukowego realizującego projekt badawczy BETTER-B. Międzynarodowy projekt badawczy ma zmienić sposób leczenia ciężkiej duszności u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, zwłaszcza na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i chorobę śródmiąższową płuc (ILD). 

Program badawczy BETTER-B (Better Treatments for Refractory and Chronic Breathlessness) ma w sposób wielowątkowy doprowadzić do zmian terapii przewlekłej duszności lub takiej, która nie poddaje się leczeniu. W ramach prac badawczych przewidziano m.in. przeprowadzenie sondażu wśród lekarzy poświęconego obecnej stosowanej praktyce leczenia oraz sposobu korzystania z dotychczasowych wytycznych, ocenę skuteczności nowego leku - mirtazapiny - w pięciu krajach oraz uruchomienie strony internetowej z najnowszymi informacjami na temat terapii dla pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i innych osób opiekujących się osobami z dusznością. Dodatkowo w programie przewidziano przygotowanie nowego stanowiska europejskiego w sprawie leczenia duszności dla specjalistów w zakresie chorób układu oddechowego, a także opieki paliatywnej sprawowanej nad nimi.

Nowy lek - mirtazapina - to szeroko stosowany, tani lek antydepresyjny. Obecnie stosowany jest również w łagodzeniu niektórych rodzajów bólu.

- Część badań prowadzonych na małą skalę sugeruje, że może on pomagać w duszności, nawet jeśli pacjent ze zdiagnozowanym schorzeniem nie cierpi na depresję. Badanie dokładnie oceni wpływ leczenia mirtazapiną na pacjenta z dusznością, zwłaszcza na jego objawy, na osoby bliskie oraz na koszty opieki zdrowotnej i społecznej- informuje uczelnia.

Gdański Uniwersytet Medyczny realizować będzie projekt trzynastoma partnerami z Polski oraz świata m.in. King’s College London (lider konsorcjum), University College z Dublina, National University Of Ireland z Dublina, Azienda Unita Sanitaria Locale Di Reggio Emilia oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Cicely Saunders Institute i nasi partnerzy w programie BETTER-B wnieśli duży wkład pracy nad dusznością, badając zarówno leki, jak i metody terapii niefarmakologicznej. Pierwszym krokiem w leczeniu duszności jest zawsze próba zwalczenia choroby podstawowej i wykorzystanie wielu metod leczenia niefarmakologicznego opartych na dowodach naukowych. Gdy jednak przestają one działać, a duszność postępuje, wtedy wybór staje się ograniczony. W programie BETTER-B chcemy najpierw dostarczyć lepszych informacji o skutecznych (ale także – nieskutecznych) metodach leczenia, aby każdy mógł skorzystać z tej wiedzy. Jednocześnie będziemy badać nowy lek. Posiadamy wstępne dowody, że mirtazapina może łagodzić duszność, nawet jeśli pacjent nie cierpi na depresję. Teraz potrzebujemy jednak dowodów z prawidłowo przeprowadzonego badania klinicznego – komentuje profesor Irene Higginson z Cicely Saunders Institute, główna badaczka BETTER-B.

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz