Czy Brexit wpłynie znacząco na działy R&D firm farmaceutycznych?

10 Kwietnia 2019, 9:45 badania

Pomimo niepewności dotyczących Brexitu, przyszłość brytyjskich działań badań i rozwoju (R&D), szczególnie w zakresie badań klinicznych rysuje się w jasnych barwach, jak ogłoszono w zeszłym tygodniu na konferencji w Hatfield w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania nadal prowadzi najwięcej badań klinicznych w całej Europie. Od 2017/18 nastąpił 25 proc. wzrost uczestnictwa od 2010/11, co oznacza 725 333 dodatkowych pacjentów. UK zajmuje również drugie miejsce w globalnym rankingu, z 663 komercyjnymi badaniami klinicznymi zgłoszonymi w 2018 r., ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym. Dyrektor naczelny badań klinicznych, NIHR powiedział, że „wykonywanie badań z dziedziny nauk przyrodniczych jest sprawą globalną, Brexit chce minimalnego wpływu na przemysł badawczy ”. Wielka Brytania chce pozostać atrakcyjna dla firm farmaceutycznych i badań klinicznych nawet po Brexicie. Od 2010 roku liczba badań klinicznych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 77 proc.

Plan długoterminowy NHS ma na celu zwiększenie liczby osób chętnych do wzięcia udziału w badaniach klinicznych do jednego miliona do 2023/24.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz