Chirurgia dziecięca: W poznańskim szpitalu namnażają skórę do przeszczepu u dzieci

10 Kwietnia 2019, 12:02 Sala operacyjna

Oddział Chirurgiczny i Leczenia Oparzeń Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie lekarze wykorzystują urządzenie pozwalające na namnażanie skóry do przeszczepów w przypadku oparzeń i rozległych ran zmiażdżeniowych.

 

 

Meek Skin Grafting to urządzenie pozwalające na namnażanie skóry do przeszczepów. Szpital w Poznaniu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie tego typu sprzętu używa się w leczeniu małych pacjentów.

Do niedawna w przypadku ran i oparzeń na oddziale stosowano tradycyjne leczenie zachowawcze polegające na zmianach opatrunków i czekaniu na naturalne gojenie przez ziarninowanie.

 – W takich przypadkach skóra w wyniku gojenia zabliźnia się, co powoduje ściąganie tkanek, przykurcze mięśni, to z kolei może doprowadzić do niesprawności kończyny, a przecież nasi pacjenci to dzieci, przed którymi całe życie – zwraca uwagę Anna Jażdżewska, kierownik Oddziału Chirurgicznego i Leczenia Oparzeń przy ul. Krysiewicza. – Dlatego chcieliśmy zmienić to postępowanie. Obecnie w przypadku ran i oparzeń stosujemy najnowocześniejsze opatrunki hydrożelowe zawierające srebro, opatrunki podciśnieniowe, kierujemy pacjentów do komory hiperbarycznej, co pomaga lepiej natlenować tkanki i przyspiesza gojenie - dodaje dla Głosu Wielkopolskiego.

Jeśli przeszczep dotyczy dużej powierzchni, przydatne okazuje się urządzenie Meek Skin Grafting. To dzięki niemu, pobrany z uda fragment skóry można „rozciagnąć”, uzyskując kawałek o większej powierzchni.

– Inne szpitale dziecięce także interesują się tym urządzeniem. Ostatnio jedna z placówek chciała je od nas pożyczyć – mówi dr Jażdżewska. – Wiem, że tym sprzętem dysponuje Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach, ale dla pacjentów dorosłych.

źródło: Głos Wielkopolski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Alebazi Sobota, 13 Kwietnia 2019, 8:51
W technice Meek Skin Grafting skóra nie jest namnażana. Jest dzielona na malutkie kwadraciki, co pozwala odtworzyć skórę w miejscu oparzenia o powierzchni do 9x większej niż powierzchnia skóry pobranej z nieuszkodzonego miejsca. Prośba o większą dbałość o precyzję wypowiedzi.