Autyzm: 5,8 mln zł z PFRON na projekty wspierające osoby ze spektrum autyzmu

11 Kwietnia 2019, 12:30 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

Ponad 5,7 mln zł przeznaczy w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na sfinansowanie projektów wspierających osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych. Z funduszy skorzysta ponad 830 autystów.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, którego efektem jest niesprawność w nawiązywaniu kontaktów społecznych. Osoby z autyzmem często unikają kontaktu ze światem zewnętrznym. Prowadzone na świecie badania wskazują, że wciąż wzrasta odsetek dzieci z autyzmem. Według szacunkowych danych w Polsce autyzm dotyka ok. 30 tys. osób, w tym 20 tys. najmłodszych. 

Prezes PFRON Marlena Maląg w czwartek na konferencji prasowej w siedzibie fundacji Synapsis poinformowała, że obecnie wsparcie finansowe na działania dotyczące osób z autyzmem odbywa się w ramach programu "Szansa-Rozwój-Niezależność".

Dotychczas wojewódzkie oddziały PRFRON zawarły jedenaście umów na łączną kwotę ponad 5,775 mln zł, a kwota ta nie jest ostateczna, ponieważ na liście rezerwowej znajduje się jeszcze siedem wniosków na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

- PFRON od wielu lat wspiera autystów. Jako instytucja publiczna staramy się maksymalnie wykorzystać instrumenty, którymi dysponujemy, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie finansowe na ich rehabilitację - podkreśliła prezes PFRON.

Ze środków publicznych realizowane są projekty m.in. fundacji Synapsis, Caritas Diecezji Sandomierskiej, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, Fundacji Wspólnota Nadziei czy Fundacji Pomocy Edukacyjno-Terapeutycznej dla Niepełnosprawnych "Scolar".

Z funduszy skorzysta w sumie ponad 830 autystów.

- Celem naszych działań jest wypracowanie modelu wsparcia osób niepełnosprawnych z autyzmem w placówkach. Zależy nam na dostosowaniu umiejętności osoby wspomagającej do potrzeb osoby z autyzmem i zwiększenie stopnia uczestnictwa osób niepełnosprawnych w placówkach terapeutycznych - podkreśla M. Maląg.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zwracał natomiast uwagę, że osoby z autyzmem stanowią jedną z grup osób ze specjalnymi potrzebami wśród osób niepełnosprawnych.

Z kolei Maria Jankowska, Rzecznik Praw Osób z Autyzmem podkreślała, że  autyzm jest niepełnosprawnością nieoczywistą, a osoby z tą chorobą potrzebują szczególnego wsparcia. Jak mówiła nie potrzebują one drogiego sprzętu, operacji czy leków, ale wsparcia, aby wyjść z izolacji. Dodała, że w przypadku osób z autyzmem trudniej jest także wyodrębnić osoby niesamodzielne, ponieważ narzędzia oceny dotyczą raczej niepełnosprawności fizycznej.

Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

matka autysty Piątek, 12 Kwietnia 2019, 9:27
Autyzm to nie choroba. Poprawić.