Farmaceuta pierwszego kontaktu. Czego od aptek oczekują Polacy?

11 Kwietnia 2019, 16:04 Apteka

Farmaceuci od lat plasują się w czołówce zawodów cieszących się jednym z najwyższych wskaźników zaufania publicznego. Blisko 90,04 Polaków ufa farmaceutom. Znacznie mniejszy odsetek, kojarzy natomiast apteki z miejscem, gdzie mogą uzyskać poradę zdrowotną – wynika z raportu „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe”. 

-Pacjenci nie wiedzą, że farmaceuta to ekspert w dziedzinie nie tylko farmakoterapii, ale i zdrowia. Mamy szerokie kompetencje do udzielania porad farmaceutycznych. Chcemy, aby kompetencje posiadane przez absolwentów farmacji były w pełni wykorzystywane – mówi Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

- Chcemy pokazać polskim pacjentom, że mogą oczekiwać od nas czegoś więcej, że nasze kompetencje i uprawnienia nie sprowadzają się jedynie do wydawania leków. To pierwsza tak nowoczesna i korzystająca z tak licznych kanałów dotarcia kampania samorządu aptekarskiego w Polsce – dodaje zapowiadając start kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta”.

Kampania edukacyjna „Po pierwsze farmaceuta”, prowadzona wspólnie przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm, ma za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Będzie realizowana do września przy użyciu różnorodnych środków i kanałów komunikacji. Raport „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” jest jednym z nich.

Z danych raportu zaprezentowanego przy okazji ogłoszenia startu kampanii wynika, że 94,5 proc. farmaceutów jest przekonanych co do roli apteki w konsultacjach zdrowotnych pacjentów, a 65,8 proc. tej grupy zawodowej oczekuje większych uprawnień w zakresie opieki nad pacjentami. Jednocześnie jedynie 34,2 proc. pacjentów kojarzy aptekę jako miejsce porad, a chętniej sięgają po tę wiedzę do internetu (64 proc.)

-Farmacja to trudny kierunek studiów. 5,5 regulowanych lat nauki. Wierzymy, że absolwenci są przygotowani do wykonywania swojego zawodu. Programy kształcenia są cyklicznie weryfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Wierzę głęboko, że absolwenci są przygotowani do tego, by w ramach swoich kompetencji móc wykonywać świadczenia z zakresu opieki farmaceutycznej – mówi Wojciech Miltyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UM w Białymstoku.

- Świadczenie opieki farmaceutycznej umożliwi wejście ustawy o zawodzie farmaceuty. Już w tym momencie farmaceuci udzielają porad pacjentom w zakresie zdrowia i farmacji. Jesteśmy ekspertami w tych dziedzinach  - mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska dodając, że zawód farmaceuty jest zawodem deficytowym, a coraz więcej absolwentów decyduje się na pracę na zachodzie, gdzie mogą się rozwijać, a ich wiedza i umiejętności są w pełni wykorzystywane.

Co w ramach porady farmaceutycznej?

Farmaceuci wskazują, że w ramach porady można by było szkolić pacjentów m.in. z obsługi urządzeń medycznych, zmierzyć ciśnienie, doradzić jak dbać o zdrowie, udzielić pierwszej pomocy w przeziębieniu i grypie, drobnych dolegliwościach, czy sprawdzić interakcje między lekami. 

 
 
 O kampanii "Po pierwsze farmaceuta' dowiesz się więcej TUTAJ
 
Zobacz również:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz