Kolejne państwo w Europie wprowadza szczepienia do aptek

12 Kwietnia 2019, 9:12 szczepienie

Farmaceuci będą mieć możliwość szczepienia pacjentów przeciw grypie i to z nimi kasy chorych będą zawierały umowy. 

 

Inicjatywa ta będzie wprowadzona jako tzw. projekt modelowy, początkowo przez 5 lat.  Szczepienia będą mogły odbywać się w aptece, a bezpieczeństwo pacjentów będzie zapewnione poprzez odpowiednie kształcenie kadr. Farmaceuci nauczą się m.in. co robić w razie wystąpienia reakcji alergicznej. To, co jest niezbędne w szkoleniu farmaceutów, powinno być szczegółowo uregulowane przez Instytut Roberta Kocha i Instytut Paula Ehrlicha.

Umowy muszą regulować warunki wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach oraz ich wynagrodzenie, fakturowanie i dokumentację. Przepisy mogą również zawierać niezbędne pytania dotyczące odpowiedzialności finansowej. Projekt przewiduje również, że lekarze będą wydawać recepty pacjentom z poważnymi schorzeniami przewlekłymi, które mogą być wykupione do trzech razy. Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie nakładu pracy lekarzy.

Szykują się zmiany dla aptek

W przeciwieństwie do poprzednich planów z 19 marca, wedle których kupujący u zagranicznych aptek nie powinni otrzymywać premii i rabatów, wydaje się, że plan ten nie dojdzie do skutku. Podobnie osoby samozatrudnione będą nadal mogły otrzymywać zniżki i rabaty. Dodatkowo podniesione zostanie wynagrodzenie za ostre dyżury aptek z 280 do około 350 euro. Co więcej na każdym sprzedanym opakowaniu leków aptekarze będą zarabiali 20 centów, a nie jak do tej pory 14 centów za opakowanie.

Państwowe apteki wydadzą na projekt około 185 mln euro, a prywatne koło 13 milionów. Ogólnie rzecz biorąc, powiększenie pakietu dla farmaceutów będzie kosztować około 205 milionów euro.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz