Na świat przyszło dziecko trojga rodziców. Czy nowa procedura IVF jest bezpieczna?

12 Kwietnia 2019, 9:35 dziecko noworodek

Na świat przyszło dziecko, zrodzone z komórek trzech osób. Pierwsze w historii takie przedsięwzięcie rodzi wiele kontrowersji z natury etycznej. Czy nowa metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest w pełni bezpieczna? 

Matką nowo narodzonego dziecka to 32-letnia greczynka, która przed podjęciem się eksperymentu przeszła 4-krotną próbę zapłodnienia metodą in-vitro. Bezskutecznie. W środę lekarze ogłosili, że kobieta urodziło 2,9 kg chłopca. Zarówno dziecko jak i matka są zdrowi.

Do zapłodnienia użyto jajeczka mamy dziecka, nasienia jego ojca oraz jeszcze jednego jajeczka, pochodzącego od żeńskiego dawcy. Wykorzystana przez lekarzy z Barcelony technika MST (maternal spindle transfer) umożliwiła umieścić DNA z jajeczka dawcy do jajeczka matki przed zapłodnieniem.

 

 

Osiągnięcie lekarzy już zostało okrzyknięte przełomowym w medycynie i wskazuje się je jako szansę dla wielu par. Nowa technika może skutecznie zwalczyć problem niepłodności u kobiet przy jednoczesnym zachowaniu materiału genetycznego matki.

Część ekspertów jednak kwestionuje etyczność eksperymentu. -Głównym problemem etycznym (lub jednym z głównych problemów), który pojawi się w tym hiszpańsko-greckim przedsięwzięciu, jest to, czy stosowanie MST do leczenia niepłodności niezwiązanej z chorobą mitochondrialną jest moralnie dopuszczalne - powiedział profesor César Palacios-González.

Lekarze przekonują, że procedura jest znacznie bezpieczniejsza niż obawiają się tego jej krytycy. Przypomina dawstwo jaj, ale w tym przypadku 99 procent genów dziecka pochodzi od matki i ojca, a tylko jeden procent od osoby trzeciej – dodaje.

 źródło: DM

JK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ola Sobota, 13 Kwietnia 2019, 9:48
Niegodnosc tekstu z ilustracją graficzną procesu. Prosze poprawic