Recepty na "starych drukach" ważne jeszcze przez rok

12 Kwietnia 2019, 14:46 recepta

Wydłużenie do 18 kwietnia 2020 r. ważności recept wystawianych na "starych drukach" - przewiduje projekt noweli rozporządzenia ministra zdrowia, który w piątek trafił do konsultacji. Projekt przedłuża z 12 do 24 miesięcy okres, w którym będą realizowane recepty na "starych drukach", czyli takich jakie obowiązywały przed 18 kwietnia 2018 r., tj. przed wejściem w życie rozporządzenia.

Chodzi o projekt zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745 i 1773 oraz z 2019 r. poz. 436) .

Jak wyjaśnia resort, zmiany te pozwolą realizować recepty na „starych” drukach do dnia 18 kwietnia 2020 r.

W uzasadnieniu wskazano, że z przeprowadzonych analiz wynika, że znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept odpowiadającym wcześniejszemu, niż określony w załącznikach nr 6 i 7 nowelizowanego rozporządzenia, wzorowi wciąż dysponuje duża liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem i oczekuje umożliwienia wykorzystania tych druków.

- Niniejsza inicjatywa legislacyjna spełnia te oczekiwania, jednakże przygotowana jest przede wszystkim z troski o pacjentów, w odniesieniu do których – w braku umożliwienia osobom uprawnionym wypisywania recept zgodnych z wcześniejszym wzorem (przy jednoczesnym posiadaniu przez te osoby dużych zapasów druków takich recept oraz przy wcześniejszym niezaopatrzeniu się w druki zgodne z załącznikami 6 lub 7 nowelizowanego rozporządzenia) – istniało ryzyko, że nie zrealizują otrzymanych recept w aptekach ani punktach aptecznych, a będą zmuszeni do ponownego uzyskania recepty zgodnej z obwiązującymi wymogami - czytamy.

W związku z tym w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie recept zaproponowano zmianę wyrazów „12 miesięcy”  na „24 miesiące”.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz