NFZ skontroluje prawidłowość realizacji podwyżek dla pielęgniarek i położnych

16 Kwietnia 2019, 8:55 NFZ

Dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia na wniosek resortu zdrowia skontrolują prawidłowość rozliczenia środków przekazanych podmiotom leczniczym na podwyżki dla pielęgniarek i położnych - poinformowała Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Ministerstwo Zdrowia stara się uspokoić nastroje w środowisku pielęgniarskim. Jak informuje NIPiP, samorząd zawodowy otrzymał z Miodowej zapewnienie, że dyrektory oddziałów wojewódzkich NFZ przeprowadzą kontrolę w zakresie prawidłowości rozliczenia środków przekazanych podmiotom leczniczym na podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

Resort dodaje również, że przepisy dotyczące podwyżek pielęgniarskich wynagrodzeń są jasne i przypomniało swoje stanowisko, w którym wyjaśnia wątpliwości interpretacyjne.

- Stanowisko MZ wyjaśnia więc jak powinny być interpretowane zapisy tego rozporządzenia. Resort podkreśla, że głównym celem jest zastąpienie dodatków trwałym wzrostem wynagrodzenia zasadniczego. Będzie to jednocześnie skutkowało podwyższeniem innych składników wynagrodzenia obliczanych jako pochodne od płacy zasadniczej- czytamy w komunikacie NIPiP.

Przypomnijmy, że pielęgniarki sygnalizowały MZ problem z respektowaniem przez część pracodawców stanowiska resortu związanego z trybem i sposobem rozliczania dodatkowych środków, które od 1 września 2018 roku przekazywane są przez NFZ. 

Źródło: NIPiP

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Pieleg Anna Wtorek, 16 Kwietnia 2019, 14:15
Gdy BYŁY PODWYŻKI 4X400 NIE DOSTAŁAM NIC Po wielkich kłótniach ,płaczu dostałam 200 zł na otarcie łez Gdy weszły podwyżki po 1100 dla każdej pielegniarki , to moja kolezanka dostała ,z którą pracuję w POZ-cie a dla mnie pielęniarki zabiegowej i punktu szczepien ,zresztą robię wszystko nawet jako konserwator i informatyk,moja pracodawczynik powiedziała że sa to podwyżki tylko dla środowiskowej Znowu boje ,kłótnie więc moja pracodawczyni powiedziała że według jej wyliczen należy mi się tylko 500 zł za dwa m-ce dołożyła 200 zł a na następny jeszcze 300 zł w sumie dostałam 1000 zł a gdzie pochodne .Nadmienię na Indywidualnej praktyce Pielęgniarskiej i opłacam sama ZUS i podatki .Pisałam do OIPIP oraz do NIPIP w warszawie ,wszyscy twierdzili że powinnam dostać 1100 łącznie z pochodnymi . Napisałam pismo do NFZ z wyjaśnieniem sprawy ,ale odpowiedzi nie otrzymałam do dziś. Ateraz chcą kontrolować
fdff Wtorek, 16 Kwietnia 2019, 10:49
No nie bardzo skontroluje. Żadne przepisy nie pozwalają sprawdzać NFZ dokumentów kadrowych i księgowych.