CBA uderza w nielegalny handel lekami

16 Kwietnia 2019, 11:19 cba

Białostocka delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymała pięć osób podejrzanych o zaangażowanie w tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków. Wartość leków w ten sposób pozyskiwanych przekroczyła 16 mln złotych.

W sprawie zatrzymano pięć osób, które związane były z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne. Zdanie CBA wszystko wskazuje na to, że zatrzymane w województwach podlaskim, małopolskim, łódzkim i pomorskim osób powiązane były z rozbitą grupą przestępczą, która poprzez stworzoną przez siebie sieć skupowała w hurtowych ilościach deficytowe leki w celu wyeksportowania z kraju. W proceder w latach 2017-2018 zaangażowanych było 38 placówek aptecznych, z których leki trafiały do hurtowni skąd następnie były eksportowane.

- To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudnodostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą- przypomina CBA.

Wśród skupowanych molekuł znalazły się preparaty widniejące na ministerialnym wykazie produktów zagrożonych- były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz