Fundusz przypomina dla kogo dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń

16 Kwietnia 2019, 10:41 kasa pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat wyjaśniający do zarządzeń przewidujących przekazanie dodatkowych funduszy na wzrost świadczeń gwarantujących wzrost wynagrodzeń i osobne środki na wzrost wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz na pochodne od wzrostu wynagrodzeń. 

W związku z publikacjami zarządzeń:

  • Nr 38/2019/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne oraz z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
  • Nr 43/2019/DSOZ z dnia 8 kwietnia 2019 r. zmieniającego zarządzenie Nr 39/2019/DSOZ Prezesa NFZ

oraz mając na względzie wcześniejsze regulacje prawne, na podstawie których Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje odrębne środki finansowe na świadczenia udzielane przez pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, gwarantujące wzrost wynagrodzeń i osobne środki na wzrost wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz na pochodne od wzrostu ww. wynagrodzeń, należy przyjąć, że użyte w uzasadnieniach sformułowanie: „zwiększające się koszty wynagrodzeń personelu", dotyczy innych niż powyżej grup zawodowych uczestniczących (pośrednio lub bezpośrednio) w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej (w tym techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów). Przyjęcie innej interpretacji omawianych zapisów uzasadnień mogłoby prowadzić do sytuacji podwójnego uwzględniania tych samych kosztów w wycenach świadczeń.

Zobacz również:

NFZ: Jest już 900 mln zł na nadwykonania i skracanie kolejek. Będą też na podwyżki m.in. fizjoterapeutów

Ł. Szumowski o podwyżkach płac: 230 mln zł kosztowałby wzrost kwoty bazowej o 300 zł w tym roku

M. Kłudkowska: Minister zdrowia oszukał diagnostów laboratoryjnych!

Projekt rozporządzenia: wzrost wynagrodzeń w Sanepidzie o 2,3 proc.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz