Dron dostarczy krew oraz leki

17 Kwietnia 2019, 12:38

Na wiejskich terenach północnej Walii ruszyło badanie mające ocenić możliwość dostarczania za pośrednictwem dronów krwi oraz leków do szpitali oraz wybranych pacjentów mieszkających w dużym odosobnieniu. Badanie prowadzone jest przez naukowców z walijskiego Uniwersytetu w Aberystwyth- donosi portal The Pharmaceutical Journal.

Dotychczasowe doświadczenia związane z wykorzystaniem dronów do dostarczania leków oraz krwi zachęciły naukowców do sprawdzenia tej metody również w Wielkiej Brytanii. Naukowcy podkreślają, że głównym celem ich analizy jest ocena bezpieczeństwa wykorzystania dronów, a sam projekt rozpoczął się od szerokich konsultacji z lokalną społecznością. Autorzy badania chcą bowiem w pierwszej kolejności poznać opinię pacjentów oraz beneficjentów instytucjonalnych na temat wykorzystania tej metody w odniesieniu do dostarczania tak wrażliwych produktów do leki czy krew. W planach mają również konsultacje z politykami, pracownikami systemu ochrony zdrowia oraz lokalnymi decydentami.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że wykorzystanie dronów może stanowić nową jakość dla pacjentów z terenów wiejskich, których problemem jest dostęp do placówek ochrony zdrowia. W ramach badania stworzone zostaną trzy grupy, które pozwolą na bliższe przyjrzenie się zagadnieniu wykorzystania dronów. Zebrane w ten sposób wyniki staną się podstawą do opracowania szerszej aplikacji grantowej i pozyskania funduszy do budowy prototypowego systemu oraz oceny jego funkcjonowania.

Źródło: The Pharmaceutical Journal

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz