NHS radzi ubezpieczonym jak zapobiec świątecznym wypadkom w domach

23 Grudnia 2015, 17:11 święta

Wybuchowa mieszkanka podekscytowania, stresu, zmęczenia i alkoholu może doprowadzić do niespodziewanych wypadków w domu podczas świąt. NHS tak jak w przypadku zatruć pokarmowych radzi też jak uniknąć poważniejszych wypadków i wizyty na ostrym dyżurze. Banalne, ale może warto mieć w pamięci ...

- Kuchnia

Gorąca, gotująca się woda i ostre noże czynią kuchnię jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu, szczególnie w okresie świąt. Do najważniejszych środków ostrożności należy trzymanie dzieci w bezpiecznej odległości od gotujących się posiłków, włączonego gazu, czy też ostrych narzędzi. Warto też unikać picia alkoholu przez zakończeniem przygotowywania jedzenia.

- Schody

Nieład, alkohol i zmęczenie czynią schody gorącą platformą dla wypadków. Bardzo często zdarzają się przypadki, kiedy ktoś spada ze schodów po wypiciu alkoholu. – Schody powinny być oświetlone i wolne od wszelkiego typu przeszkód, szczególnie wtedy, gdy idzie się w nocy do łazienki.

- Prezenty

Typowe wypadki podczas świąt są często związane z pakowaniem prezentów. Zacięcie się nożyczkami, których użyło się do złożenia zabawek, zamiast wykorzystać do tego śrubokręt, przecięcie nożem, gdy zbyt szybko otwieramy podarunki, potknięcie się o sprzęty i kable, gdy również za bardzo się spieszymy – te wypadki zapewne brzmią znajomo większości z nas.

- Choinka

Uważajmy na swoje bożonarodzeniowe drzewko! Przystrojenie choinki często kończy się małą tragedią. Musimy być ostrożni, gdy zakładamy dekoracje na jej wyższych partiach, a najlepiej wykorzystać do tego drabinę. Dzięki temu unikniemy wywrócenia się razem z drzewkiem lub skręcenia kostki, gdy wspinamy się na szczyt, stojąc na obrotowym krześle.

- Lampki

Piękne światełka, które rozświetlają nasze domy, zdobią choinkę, okna, czy też łóżka i ściany – wydaje się, że są zupełnie niegroźne, jednak nic bardziej mylnego. Co roku, mnóstwo ludzi doznaje urazów związanych z korzystaniem ze świątecznych lampek. Do najczęstszych przypadków należy poparzenie się lampkami i porażenie prądem w czasie ich instalowania, upadek z wysokości, gdy wspinamy się, by założyć lampki na choince, a także połknięcie małych żarówek przez dzieci. – Przetestuj lampki i okablowanie, zanim zaczniesz dekorować nimi choinkę. Zdecydowanie lepiej jest też kupić nowe lampki niż korzystać z tych z ubiegłych lat.

- Dekoracje

Dekorowanie domu to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, ale również i niebezpiecznych, gdy nie zachowamy odpowiedniej ostrożności. Dzieci gryzą szklane bombki, co prowadzi do skaleczeń, a dorośli korzystają z niestabilnych krzeseł zamiast drabiny, by założyć lampki, serpentynę lub inne ozdoby. Szklane dekoracje powinny być trzymane poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

- Świeczki

Ostrożność przy paleniu świeczek i palniczków olejowych to podstawa do tego, by uniknąć świątecznego pożaru. – Nigdy nie kładziemy świec w pobliżu choinki. Nie można też zostawiać ich zapalonych, gdy nie ma nas w pobliżu.

- Świąteczne rośliny

Jak okazuje się, popularna i piękna jemioła jest trująca. Jej owoce zawierają toksyczne białka, które mogą spowodować spowolnienie akcji serca, a także halucynacje. Przy zakupie rośliny, warto sprawdzić, czy jest ona trująca. A jeśli tak, należy ją trzymać z dala od dzieci.

- Stres

Boże Narodzenie należy do jednego z najbardziej stresujących okresów w ciągu roku. Mieszanka alkoholu, krewnych i bliskich, braku snu oraz szału świątecznych zakupów, może oznaczać zbyt wiele dla niektórych z nas. W tym pełnym napięć okresie, warto wygospodarować jakiś czas dla siebie i spróbować się zrelaksować.

- Niestrawność i zatrucia pokarmowe

To w czasie świąt zmartwienie większości z nas. Zachowanie umiaru w jedzeniu uchroni nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. W czasie świąt często też przybieramy na wadze, warto więc pomyśleć nad zdrowymi zamiennikami niektórych składników i potraw.

- Alkohol

Spożycie zbyt dużej ilości alkoholu to nie tylko ryzyko dla naszego własnego zdrowia, ale i zwiększenie możliwości wypadków. Alkohol zmniejsza świadomość ryzyka. Gdy znajdujemy się w stanie alkoholowego upojenia, możemy czuć się na tyle zrelaksowani, że nie dostrzegamy potencjalnego zagrożenia. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu. A dodatkowo, nie zostawiajmy otwartych butelek, czy też wypełnionych alkoholem szklanek w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci.

AP

Źródło: nhs.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz