Recepty na leki 75 plus wystawią też specjaliści. Ale nie wszystkie

18 Kwietnia 2019, 9:28 apteka farmaceuta senior

Na razie recepty na bezpłatne leki 75 plus można było dostać tylko w POZ. Rząd chciał mieć kontrolę nad wydatkami (uniknąć wystawiania wielu recept tej samej osobie przez różnych lekarzy), ale tłumaczył to też dobrem pacjentów, bo jeden lekarz miał szerszą wiedzę o stosowanych lekach. Ale dla chorych często oznaczało to dublowanie części wizyt. Teraz MZ to zmienia. 

W nowelizacji przepisów skierowanej właśnie do konsultacji Ministerstwo Zdrowia wprowadza możliwości bezpłatnego zaopatrzenia w produkty lecznicze pacjentów w wieku 75+ również na podstawie recept wystawionych w postaci elektronicznej przez lekarzy specjalistów. W tym przypadku na bieżąco można wykryć np. przepisanie jednej osobie wielu leków. 

Jak to ma działać? Lekarz ma sprawdzić inne recepty

Poza przepisującym leki 75 + lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzem posiadającym prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie lub członka rodziny, bezpłatne zaopatrzenie będzie przysługiwało również na podstawie recepty elektronicznej wystawionej przez lekarza specjalistę.

Jednak przed wystawieniem recepty osoby te będą zobowiązane za pośrednictwem systemu P1 dokonać weryfikacji recept wystawionych oraz zrealizowanych przez pacjenta. W tym celu mogą mieć za zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego dostęp do danych osobowych i jednostkowych danych medycznych tego pacjenta przetwarzanych w jego IKP.

W tej samej nowelizacji przepisów ustalono m.in., że e-recepta będzie mogła być ważna rok, co może ograniczyć liczbę wizyt koniecznych do odbycia. Więcej na ten temat: E-recepta ważna aż rok, a poziom refundacji podpowie system IT

Aleksandra Kurowska

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Piter Piątek, 19 Kwietnia 2019, 11:53
Już dawno trzeba było to zmienić, pacjent niepotrzebnie biega od specjalisty do rodzinnego po przepisanie leków na "S", podwójna robota, niepotrzebne kolejki w POZ.
jasky Czwartek, 18 Kwietnia 2019, 13:22
Chyba ktoś na łeb upadł, kretyni, nikt nic nie bedzie sprawdzał i wypisywal, przepis martwy bedzie, niech się MZ i apteka martwią czy Rp jest zdublowana, jak tak to niech nie realizują zanim nie wykorzysta leku z poprzedniej i już
Malgorzata Matuszewska-Boruc Czwartek, 18 Kwietnia 2019, 11:27
Pacjent po leczeniu szpitalnym,musi z recepta isc do rodzinnego,czy nie moglby dostac wlasciwej ze szpitala chidzi o 75+