Za 20 lat zobaczymy efekt zdrowotny programu 500+?

18 Kwietnia 2019, 9:20 DZIECKO NIEMOWLE

Wzrasta tempo nakładów na ochronę zdrowia, a resort stanął do walki z problemem braku kadr – przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister odniósł się również do programu 500+, który w opinii ministra, za 20 lat przełoży się na zdrowie Polaków.

 

- Wzrost tempa nakładów na ochronę zdrowia jest ewenementem w budżecie obszaru państwa. Nie ma drugiego takie obszaru, żeby wzrost nakładów rósł szybciej niż samo PKB – mówił minister zdrowia. – Istotne jest, aby zastanowić się teraz nad tym, aby wydatkowanie tych pieniędzy było jak najbardziej efektywne i wymierzalne, w perspektywie krótszej niż 20 czy 30 lat – dodał.

Minister, choć przekonywał, że reformy ochrony zdrowia mają charakter apolityczny to odniósł się również do rządowego programu 500+ . - Skłoniony stwierdzeniem, że „kod pocztowy jest ważniejszy niż kod genetyczny” przyznał, że zaczął analizować sytuacje o działaniach niezdrowotnych rządu, w aspekcie zdrowia –przyznał podczas debaty eksperckiej „Medyczna racja stanu. Kapitał – zdrowie narodu". Socjoekonomiczne uwarunkowania są znacznie ważniejsze, co do długości życia niż medycyna terapeutyczna i zapobiegawcza – mówił.

Minister stwierdził, że za 20 lat widoczny będzie efekt zdrowotny w związku z pokoleniem 500 +. –Podobne programy, związane z edukacją pokolenia młodszego i lepszymi warunkami socjoekonomicznymi już od dawna praktykowane są w Europie zachodniej.

-Są kraje, które postrzegamy jako fantastyczne, bardzo dobre… Zachodnie. Tzw. „stara unia”, która liczy w wydatkach na ochronę zdrowia: stadiony, bieżnie, elementy ścieżek rowerowych, czy nakłady na świadczenia socjalne – mówił Łukasz Szumowski. Takie programy mają rzeczywiste przełożenie na poziom zdrowotny społeczeństwa –przekonywał.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz