Składnik marihuany pomocny w przełamaniu bariery krew-mózg

19 Kwietnia 2019, 9:54 marihuana

Kannabidiol- stanowiący składnik konopii indyjskich, może okazać się pomocy w dostarczaniu substancji czynnych, którym dotychczas trudno było przełamać barierę krew-mózg. Najnowsze wyniki analiz opublikowane na łamach czasopisma Molecular Pharmaceutics.

Mechanizm wykryty w badaniach na myszach naukowcy określili mianem „konia trojańskiego” – kannabidiol pozwala bowiem na prześlizgiwanie się leków przez barierę krew-mózg. Naukowcy w trakcie swojej analizy zmodyfikowali cząsteczki endokannabinoidów (CBD) tak, by zawierały nanokapsułki z lekiem. Wcześniej rozwiązanie to przetestowano napełniając kapsułki substancją fluorescencyjną. Pozwoliło to prześledzić drogę substancji w krwioobiegu oraz skuteczność jej wnikania do mózgu. Wykazano, że nanokapsułki z endokannabinoidami przeniosły 2,5-krotnie więcej substancji fluorescencyjnej do mózgu zwierząt, niż te bez CBD.

Przekraczanie bariery krew-mózg to jedno z kluczowych wyzwań farmakologicznych w przypadku konieczności dostarczenia leków wprost do mózgu. Dotychczas badaczom udało się stwierdzić, że barierę tą łatwo pokonują takie cząsteczki jak glukoza, niektóre aminokwasy, a także wybrane neuroprzekaźniki. Właśnie te ostatnie stały się polem eksplorowanych przez naukowców, którzy postanowili przetestować endokannabinoidy – neuroprzekaźniki wiążące się z białkami receptorów kanabinoidowych, co w efekcie pozwala przenikać im przez barierę krew mózg.

 AM Źródło: Molecular Pharmaceutics

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz