OZZL ostro o obietnicach PiS

23 Kwietnia 2019, 9:12 Bukiel

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ma poważne zastrzeżenia związane z realizacją wyborczych obietnic przez Prawo i Sprawiedliwość. W najnowszym liście otwartym do posłów oraz senatorów Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL, wskazuje, że zamiast kolejnych programów socjalnych w postaci 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie, rząd powinien przekazać na system ochrony zdrowia zaplanowane na ten cel 18 mld złotych. 

Krzysztof Bukiel nie pozostawił suchej nitki na przyjętym ostatnio projekcie ustawy, która zagwarantuje wypłatę świadczenia w postaci 500 złotych miesięcznie na każde pierwsze dziecko w rodzinie.

- Ma ona być wypłacana niezależnie od kryterium dochodowego i jest oczywiste, że ogromna większość tych środków trafi do rodzin, które z pewnością nie potrzebują pomocy państwa. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść ponad 18 mld złotych rocznie. W tym samym czasie publiczna ochrona zdrowia w naszym Kraju znajduje się w stanie głębokiego i długotrwałego kryzysu, którego podstawową przyczyną jest ogromne niedofinansowanie w stosunku do zakresu świadczeń gwarantowanych- wskazuje przewodniczący OZZL w liście otwartym skierowanym do posłów i senatorów.

Jego zdaniem najbardziej wyrazistymi dowodami narastającego kryzysu w systemie ochrony zdrowia nie są rosnące długi placówek czy wydłużające się kolejki pacjentów oczekujących na świadczenia, ale ogrom ludzkiego cierpienia związany z brakiem możliwości odpowiedniego leczenia, a także pogarszające się zdrowie obywateli.

- Przykładowo: biorąc pod uwagę liczbę chorych na nowotwory w Polsce i porównując wyniki leczenia w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, łatwo obliczyć, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków. A przecież medycyna to nie tylko onkologia- wskazuje Bukiel.

W swoim liście zaapelował więc do posłów i senatorów by zdecydowali o innym wydatkowaniu środków zaplanowanych na 500+. Jego zdaniem 18 mld złotych powinno trafić na zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia.

- Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo  – chcąc nie chcąc – przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywam (...): wybierzcie życie!- zaapelował do parlamentarzystów.   

Głosując zatem w tej sprawie stają Państwo  – chcąc nie chcąc – przed wyborem: życie albo śmierć tych osób, które z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia nie otrzymują dzisiaj potrzebnej pomocy medycznej. Wzywamy Państwa: wybierzcie życie!   

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz