Fizjoterapeuci: masowe oddawanie krwi 7 maja to początek

24 Kwietnia 2019, 10:21 Fizjoterapeuci

Fizjoterapeuci zapowiedzieli na maj protesty. Planują grafik różnych działań protestacyjnych. Pierwsza fala odczuwalna dla pacjentów nastąpi 7 maja, gdy mają masowo zgłaszać się do punktów krwiodawstwa. Zgodnie z przepisami przysługuje za to dzień wolnego w pracy. Część wizyt czy zaplanowanych procedur w szpitalach, nie zostanie zrealizowanych. 

To początek akcji protestacyjnej zapowiadanej pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów". Fizjoterapeuci chcą podwyżek takich samych jak dostały pielęgniarki i położne - tzw. Zembalowe to cztery razy po 400 zł brutto. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wzrost wynagrodzeń obiecał tej grupie pracowników medycznych już kilka miesięcy temu i od 1 marca placówki miały już mieć pieniądze na ten cel. 

Dziś oddziały NFZ organizują konferencje w sprawie dodatkowych środków, ale to nie "znaczone" pieniądze na podwyżki, lecz wzrost wybranych wycen. Nie wiadomo jakiej wysokości będą podwyżki i czy wszyscy je dostaną. Na nasze pytania do MZ w sprawie tego, czy oszacowano ile osób i średnio jaką kwotę dodatkowo dostanie, nie dostaliśmy odpowiedzi. 

- Czujemy się oszukani. Chcieliśmy uzyskać więcej informacji o tym, jak obietnice ministra mają być realizowane, wystąpiliśmy z OPZZ o zwołanie spotkania partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego, ale minister nie zwołał żadnego posiedzenie na kwiecień - mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. 

O dalszych działaniach związanych z majowym protestem decyzje podejmie 27 kwietnia zjazd delegatów OZZPF. 

 

Aleksandra Kurowska

Zobacz również:

W maju stanie część szpitali? Jutro rozmowy z MZ i NFZ

Maj bez fizjoterapeutów: będą protestować, mają dość pustych obietnic

Pracodawcy: w systemie publicznej opieki zdrowotnej nie ma i nie będzie pieniędzy

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Fizjoterapeuta Piątek, 26 Kwietnia 2019, 11:49
Najgłubszy rodzaj strajku o jakim słyszalem Moze jeszcze zbioŕka pieniedzy na posłów lub pacjentów???
as Piątek, 26 Kwietnia 2019, 13:48
kolega nie zagalopował się z tym twierdzeniem?? zastanów się