Rząd przyjmie dziś uchwałę w sprawie planu finansowego na kolejne lata

24 Kwietnia 2019, 10:39 pieniądze

Dziś na posiedzeniu rząd ma się zająć projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2022. Wcześniej MZ informowało, że zapisy o realizacji ustawy o 6 proc. PKB publicznych wydatków na zdrowie są niezagrożone, mimo zapisów w Planie. 

Przypomnijmy, że w wieloletnim planie nie uwzględniono efektów ustawy 6 proc. PKB, mimo, że właśnie robiliśmy jego kolejną nowelizację (drugą już od przyjęcia ustawy o środkach na zdrowie).  Sprawę opisywaliśmy w zeszłym tygodniu: PKB na zdrowie prawie nie wzrośnie: MF rozwiewa złudzenia o 6 proc. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski publicznie poinformował, że to zła interpretacja zapisów planu. Jednak w tabelach, jakie przesyłamy jako kraj Brukseli, nie widać wzrostu środków. 

A rzeczniczka resortu zdrowia poinformowała, że minister rozmawiał na temat środków na zdrowie na Komitecie Stałym Rady Ministrów jak również zapowiedziała, że rząd przyjmie uchwałę o planie. 

Nowością byłoby to, gdyby np. zapowiedziano nowelizację tegorocznego budżetu państwa i przekazanie środków na ochronę zdrowia.

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz