Nowe leki hematoonkologiczne jednak nie od maja, ale...

24 Kwietnia 2019, 11:07 leki

Z czterech leków, z producentami trzech nie udało się porozumieć co do warunków - powiedział Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Podkreślił jednak, że zaczęto bardzo dobry kierunek zmian, bo wszystkie wnioski uwzględniały odpowiedź na leczenie. 

Od 1 maja wejdzie nowa lista leków refundowanych. Jak poinformował wiceminister zdrowia, na razie nie znajdą się na niej kolejne leki hematoonkologiczne. Jedna z ofert jest zgodna z oczekiwaniami Komisji Ekonomicznej w całości, ale bardzo skomplikowana technicznie i decyzja w tej sprawie będzie pewnie podjęta od 1 lipca. To akurat lek dla najszerszej grupy pacjentów.

W przypadku leku stosowanego przed przeszczepem, MZ chciałoby płacić za tych pacjentów, którym faktycznie potem wykonano przeszczep. - Inaczej leczenie nie było skuteczne - mówił wiceminister. Prof. Wiesław Jędrzejczak stwierdził jednak, że przeszczep zależy od wielu czynników, jest bardzo wiele zmiennych, których nie kontrolujemy. Jego zdaniem 70-80 proc. pacjentów z przeszczepieniem powinno być uznawane za realizację celu. 

Wiceminister podkreślał, że chodzi o bardzo drogie terapie, ale wprowadzanie kolejnych leków biopodobnych może wygenerować oszczędności. Minister ma nadzieję, na szybkie wejście konkurencji zwłaszcza dla jednej substancji, która może dać wymierne korzyści. 

Maciej Miłkowski zwracał też uwagę, że generalnie część cen leków jest oferowanych po znacznie wyższych cenach niż w UE. Wspominał, że część firm przyznaje, że np. rynkiem dla nich porównywalnym do Polski jest Wielka Brytania i dają takie ceny lub nawet wyższe niż właśnie w Wielkiej Brytanii czy Belgii. Ale dodał też, że nowoczesna medycyna może dawać też oszczędności i resort bardzo mocno pracuje nad tym, by jak najlepiej w miarach posiadanych środków, te nowoczesne technologie wykorzystać i udostępnić pacjentom. Zwracał też uwagę na to, że na poziomie POZ i AOS można znacznie poprawić efektywność leczenia przez wczesne diagnozowanie np. chorób nowotworowych

- Mamy jasny plan finansowy NFZ, teraz będzie nowelizowane rozporządzenie ws. budżetu refundacyjnego na leki, jest w uzgodnieniach zewnętrznych, a NFZ przedstawił uwagi dotyczące wzrostu tego budżetu na leki - podkreśla wiceminister na Kongresie Patient Empowerment. Dodaje, że NFZ jeszcze nie wskazuje dokładnie, skąd te środki będzie miał, ale planowane są kolejne zmiany planu finansowego Funduszu. 

Wprowadzenie wszystkich oczekujących ważnych leków mogłoby wymagać podwojenia wydatków na programy lekowe, ale w perspektywie jest stopniowy wzrost i m.in. generowanie oszczędności dzięki lekom biopodobnym. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz