Mazowsze: dodatkowe nakłady dla szpitali. Ile dostaną z NFZ?

24 Kwietnia 2019, 12:53 kasa pieniądze

Ponad 84 mln zł - to kwota, która ma dodatkowo zasilić szpitale "sieciowe" na Mazowszu - poinformował w środę dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Filip Nowak. Środki te trafią na zwiększenie ryczałtu m.in. na sfinansowanie większej wyceny części świadczeń w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i interny oraz dodatkowy współczynnik dla szpitali I i II poziomu. W skali kraju na ten cel do oddziałów NFZ trafi w sumie 680 mln zł. 

O dodatkowych 680 mln zł pisaliśmy tutaj: Elastyczne miliony od MZ: obiecują tę samą pulę różnym grupom. Dzisiaj briefingi na temat dodatkowych środków zaplanowano we wszystkich oddziałach NFZ.

Jak wyjaśnia MOW NFZ, w odpowiedzi na rosnące koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia dokonano zmiany wycen w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Dotyczy to ok. 300 z 667 grup z katalogu JGP i obejmuje blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale. Dodatkowo od stycznia br. wprowadzono współczynnik 1,2 dla podstawowych zabiegów chirurgicznych wykonywanych przez szpitale I i II poziomu PSZ (w sieci), np. operacje przepuklin, żylaków, wyrostka robaczkowego. F. Nowak podkreślił, że są to głównie szpitale powiatowe.

- Zmiany te są uwzględniane w wyliczanym ryczałcie na 2019 r. Przyczyni się to głównie do poprawy kondycji finansowej mazowieckich szpitali, zasilając ich budżety według wstępnych szacunków kwotą ponad 84 mln zł (w skali kraju to ponad 680 mln zł) - informuje oddział. 

Są już efekty bezlimitowego finansowania TK, RM i zaćmy

Dodatkowe środki na Mazowszu zarezerwowano także na skrócenie kolejek, poprawę dostępności do świadczeń kosztochłonnej diagnostyki - tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) oraz operacji usunięcia zaćmy. W skali kraju to ponad 220 mln zł. Procedury te od 1 kwietnia są finansowane bezlimitowo. - Mamy zarezerwowane środki na to, aby zapłacić za diagnostykę każdego pacjenta, a także za operację usunięcia zaćmy - zapewnił dyrektor MOW NFZ.

Jak podkreślił, już widać pierwsze efekty bezlimitowego rozliczania. - W przypadku tomografii komputerowej odnotowano wyraźny wzrost liczby wykonanych badań. W I kwartale bieżącego roku wykonano średnio 1715 badań tygodniowo, a w pierwszym tygodniu kwietnia - 3178 - wskazał F.Nowak.

Z kolei w przypadku zaćmy w I kwartale bieżącego roku wykonywano średnio 300 zabiegów tygodniowo, a w pierwszym tygodniu kwietnia - 886.

Ponadto placówki województwa mazowieckiego otrzymają dodatkowo ok. 35 mln zł na zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, ok. 9 mln zł na po - na pilotaż trombektomii mechanicznej, ok. 4 mln - na pilotaż kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca oraz ponad 25 mln zł na nowe programy lekowe, m.in. dotyczące rdzeniowego zaniku mięśni, przewlekłej białaczki limfocytowej.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz