Niemiecki Rząd wprowadza minimalną ilość godzin pracy dla prywatnych gabinetów lekarskich

24 Kwietnia 2019, 12:57 zegarek czas

Więcej godzin dla pacjentów ubezpieczonych przez kasy chorych ma zmniejszyć kolejki do lekarzy. Niemiecki rząd przyjął ustawę regulującą ilość godzin pracy prywatnych praktyk mających kontrakt z publiczną kasą chorych.

Lekarze kontraktowi powinni teraz oferować co najmniej 25 zamiast 20 godzin tygodniowo dla pacjentów objętych ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku okulistów, ginekologów i otolaryngologów ma to być co najmniej pięć godzin w ramach otwartej konsultacji bez wcześniejszych zapisów. Centrala telefoniczna, pomagająca jak najszybciej umówić wizytę, zostanie rozbudowana. Od początku 2020 r. powinna pośredniczyć nie tylko w organizacji pracy specjalistów, ale także lekarzy pierwszego kontaktu i pediatrów. Ponadto będzie czynna całodobowo i dostępna w formie aplikacji. Więcej pieniędzy trafi nie tylko do lekarzy, ale także do fizjoterapeutów i logopedów.

Rozszerzenie zakresu usług

Stałe dopłaty do protez dentystycznych wzrosną od 1 października 2020 r. z 50 do 60 procent. Osoby z wysokim ryzykiem zakażenia HIV otrzymują zwrot kosztów za profilaktykę przedekspozycyjną. Dodatkowo od 1 maja 2019 r zostanie wprowadzona dopłata do usług opiekuńczych, które nie musza być wykonywane przez pielęgniarki. Pracownicy socjalni pomogą w sprzątaniu i w robieniu zakupów, co odciąży rodziny osób starszych i chorych. Nowością jest też wprowadzenie elektronicznej karty pacjenta: do 2021 r. wszystkie zakłady ubezpieczeń zdrowotnych powinny oferować cyfrowe karty choroby pacjentów.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz