W Łodzi będą badać mechanizmy chorób metabolicznych

25 Kwietnia 2019, 9:17

Budowa nowoczesnego budynku, w którym powstaną laboratoria pozwalające na badanie przyczyn chorób metabolicznych oraz oceny leków stosowanych w ich terapii - taką inwestycję rozpocznie w IV kwartale tego roku Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Koszt jej realizacji to przeszło 60 mln złotych.

Budowa Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB ma się ostatecznie zakończyć w 2021 roku. Nowy obiekt, na budowę którego Uniwersytet Medyczny w Łodzi pozyskał 41,6 mln zł w ramach dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, ma mieścić najwyższej klasy laboratoria naukowo-badawcze o łącznej powierzchni 4,5 tys. mkw. Część laboratoryjna będzie obejmować zarówno pomieszczenia do analiz chemicznych, jak również zaawansowanych badań biologicznych.

Władze uczelni wyjaśniają, że MOLecoLAB został zaprojektowany jako kompleks modułów laboratoryjnych podzielonych funkcjonalnie na moduły laboratoryjne:

  • metabolomu chorób cywilizacyjnych,
  • oceny skuteczności bezpieczeństwa stosowania leków,
  • oceny biozgodności i bezpieczeństwa stosowania materiałów wykorzystywanych do tworzenia protez, stentów i implantów.

- MOLecoLAB to wyjątkowy projekt nie tylko ze względu na badania, które będą tam realizowane. Dodatkowo inwestycja jest spójna z polityką zrównoważonego rozwoju uczelni - EcoUMED. Inwestujemy w „zieloną” infrastrukturę i rozwiązania energooszczędne. Chcemy, aby CKD było „zielonym kampusem”, a co za tym idzie przyjaznym środowisku, studentom, pracownikom oraz mieszkańcom Łodzi – mówi dr Jacek Grabowski, Kanclerz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Jak wyjaśnia uczelnia nowe laboratoria będą służyć do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych. Uczelnia chce również nawiązań współpracę z przemysłem farmaceutycznym zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

- W projekt zostali zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki, bioinformatyki oraz konsultanci medyczni, a jego celem jest konsolidacja potencjału naukowo-badawczego uczelni i stworzenie kolejnych przestrzeni do prowadzenia badań o charakterze interdyscyplinarnym- czytamy w komunikacie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

AM/UMedŁódź

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz