Komisja Zdrowia: Pobyt opiekunów przy dziecku w szpitalu ma być bezpłatny

25 Kwietnia 2019, 9:39 pediatra lekarz

​Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym - przewiduje projekt noweli ustawy o prawach pacjenta, przyjęty w środę (24 kwietnia) przez posłów z komisji zdrowia.

Komisja rozpatrzyła sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Pierwotne brzmienie projektu zakładało, że rodzice i opiekunowie nie będą mogli ponosić opłat w szpitalach, z wyłączeniem kosztów zmiennych, np. używania pościeli. Nowela ma sprawić, że rodzice bądź opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych nie będą ponosić żadnych kosztów za czas pobytu w szpitalu i opieki nad podopiecznym. 

W obecnym brzmieniu przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty - używanie pościeli, odzieży ochronnej, mediów lub wyżywienie- wówczas ponosi je rodzic lub opiekun dziecka. Szpital może, ale nie musi pobierać opłat. Przepisy nie przewidują możliwości pobierania opłaty za samą obecność, ponieważ nie zawsze powoduje ona koszty dla podmiotu leczniczego.

W praktyce rodzice muszą się dostosować do ustalanych przez dyrekcje zasad przebywania i nocowania w placówce. W mediach pojawiają się doniesienia o konieczności uiszczania opłat - często zryczałtowanych - m.in. za spanie na leżaku czy korzystanie z krzesła. Notowane są przypadki pobierania opłat za ładowanie telefonu komórkowego, używanie czajnika elektrycznego lub lodówki w pomieszczeniu socjalnym albo za korzystanie z ciepłej wody w łazience.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział dalsze pracy nad wyodrębnieniem świadczenia "pobytowo-pielęgnacyjnego" w procedurach JGP

Prawa pacjenta i... Aneksowanie umów na AOS

W ostatniej chwili, na wniosek posłanki Anny Czech (PiS) do projektu została dopisana poprawka, przewidująca, że NFZ będzie mógł aneksować umowy na AOS do czerwca 2021 roku. Posłowie opozycji nie kryli oburzenia. Tej poprawce poświęcono lwią część dyskusji w trakcie trwania komisji.

Posłanka uzasadniając propozycję, wskazała, że 30 czerwca 2019 r. wiele umów na udzielanie tych świadczeń się kończy i Fundusz byłby zobowiązany do przeprowadzenia postępowań na kolejne pięć lat lub więcej. Tymczasem " ustawa o tzw. sieci jest poddawana analizie" - uzasadniała.

Poprawka w tej ustawie w ogóle nie ma prawa bytu- podnosiła w trakcie dyskusji opozycja. - Wrzucanie ustawy, która nijak się nie ma do praw pacjenta, jest skandaliczne - komentowała wniosek posłanki Czech, Beata-Małecka-Libera. Przeciwni poprawce byli też sejmowi prawnicy.

Choć spodziewaliśmy się jednomyślności w głosowaniu nad projektem noweli ustawy o Prawach Pacjenta, przez wniesioną poprawkę przez posłankę PiS, kilkoro posłów opozycji zagłosowało w Komisji Zdrowia przeciw projektowi. Mimo to poprawka została podtrzymana większością głosów.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz