WHO: więcej ruchu, mniej ekranów. Nowe wytyczne dla dzieci poniżej 5 r.ż.

25 Kwietnia 2019, 14:44

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała wytyczne dotyczące aktywności fizycznej dzieci i niemowląt poniżej piątego roku życia. Eksperci wskazują, że najmłodsi nie powinni wpatrywać się w ekrany smartfonów, telewizorów czy tabletów i zdecydowanie więcej czasu spędzać na grach oraz zabawach ruchowych.

Dzieci poniżej piątego roku życia nie powinny korzystać z telewizorów, smartfonów, komputerów czy tabletów- w najnowszych wytcznych eksperci WHO zgodnie podkreślili, że rodzicie najmłodszych powinni w sposób szczególny zadbać o prawidłowy rozwój swoich pociech. 

- Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego wzrostu, czas dynamicznego rozwoju, w którym wzorce rodzinnego stylu życia powinny być tak przekazywane by zwiększać zyski zdrowotne w późniejszych życiu - podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi aktywności fizycznej dzieci- rodzice powinni szczególna uwagę przywiązać do właściwej aktywności fizycznej, ograniczenia siedzącego trybu życia (w fotelikach, wózkach czy też bujaczkach) i ekspozycji na ekrany (TV, komputerów, czy tabletów), a także zwracać uwagę na właściwą ilość, dobrej jakości snu.

- Poprawa aktywności fizycznej, skrócenie czasu siedzącego i zapewnienie wysokiej jakości snu u małych dzieci poprawi ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie, a także pomoże w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanym z nią chorobom w późniejszym życiu- oceniła dr Fiona Bull, kierownik programu ds. nadzoru i zapobiegania populacyjnym chorobom niezakaźnym w WHO.

Jakie zalecenia przedstawiono dla poszczególnych grup wiekowych?

W przypadku niemowląt do pierwszego roku życia - powinny być aktywne kilka razy dziennie- głównie w formie zabawy na podłodze (w tym przypadku im więcej tym lepiej). Dla tych, które jeszcze nie posiadły umiejętności przemieszczania się, zalecenia mówią wprost o spędzaniu około 30 minut dzienne w pozycji na brzuchu (oczywiście czas ten może być rozłożony w ciągu dnia na czas w trakcie aktywności). Co więcej dzieci te nie powinny być eksponowane na oglądanie ekranów TV, komputerów czy innych urządzeń elektronicznych, a także czas spędzany w wózku, krzesełku czy bujaczku nie powinien przekraczać godziny dziennie. Ważne jest również zapewnienie właściwej ilości dobrej jakości snu - w postaci snu wieczornego oraz drzemek w ciągu dnia. Ile czasu powinno spać niemowlę według wytycznych WHO? Noworodki i niemowlęta w wieku 0-3 mies. powinny przesypiać od 14 do 17 godzin na dobę, natomiast niemowlęta w wieku 4-11 miesięcy powinny spać od 12 do 16 godzin na dobę

Według ekspertów WHO dzieci w wieku 1-2 lata powinny one spędzać co najmniej 180 minut na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych o dowolnej intensywności. Oczywiście czas spędzony na ruchu powinien być rozłożony w ciągu całego dnia (im więcej dziecko spędzi na zabawie ruchowej tym lepiej). Podobnie do niemowląt, dzieci w 1-2 roku życia nie powinny być sadzane w krzesełkach lub krępowane w nosidłach na dłużej niż godzina dzienne. Co więcej również dzieci w pierwszym roku życia nie powinny być eksponowane na oglądanie pracujących ekranów (TV, komputera). Co ciekawe eksperci WHO dopuszczają ekspozycję na ekran dopiero od drugiego roku życia - ale zastrzegają jednocześnie, że dzieci nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godzinę dziennie. W tym okresie ważny jest również dobrej jakości sen, który powinien trwać od 11 do 14 godzin na dobę i uwzględniać zarówno sen nocny (z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki), jak również dzienne drzemki.

Natomiast dzieci w wieku 3-4 lat powinny spędzać co najmniej 180 min dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych (o dowolnej intensywności) z czego minimum 60 minut powinna stanowić umiarkowana bądź intensywna aktywność fizyczna. Dzieci w tym wieku nie powinny również spędzać dłużej niż godzinę w wymuszonej (fotelikiem, nosidłem, czy wózkiem) pozycji siedzącej, a czas spędzony przed ekranem nie powinien wynosić więcej niż 60 min. Jednocześnie w tym wieku WHO zaleca opiekunom czytanie książek oraz opowiadanie historii. Czas przeznaczony na dobrej jakości sen powinien wynosić 10-13 godzin i obejmować jedną dzienną drzemkę oraz sen nocny (z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki).

Pełne wytyczne znaleźć można na stronie WHO.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Katarzyna Poniedziałek, 29 Kwietnia 2019, 0:07
Dziecko ze słowem pisanym powinno mieć kontakt jak najwcześniej - nawet powinno się czytać dzieciom od chwili urodzenia a nie dopiero w wieku 3-4 lat !!!!
Ela Piątek, 26 Kwietnia 2019, 10:21
Nauczcie sie tlumaczyc dokladniej, bo wprowadzacie w blad!
np: czas spedzany w wozku, bujaczku, chuscie nie powinien przekrac godziny ciagiem, a nie dziennie! (Not be restrained for more than 1 hour at a time).

I wiele wiecej kwiatkow, ale nie chce mi sie Was poprawiac.
Redaktorzy..