MZ i NFZ o wyższych ryczałtach dla szpitali na 2019 r.

25 Kwietnia 2019, 14:07 kasa pieniądze

Placówki funkcjonujące w sieci szpitali otrzymają na kolejny okres rozliczeniowy o ponad 717 mln zł więcej na leczenie. Wyższe ryczałty to efekt zwiększonej wyceny świadczeń w zakresie chirurgii i interny oraz zmian w katalogu wycen zabiegów chirurgii dziecięcej. W sumie do szpitali trafi ponad 23 mld zł  - informuje MZ i Centrala NFZ.

Oddziały wojewódzkie NFZ ustaliły kwoty ryczałtów na kolejny okres rozliczeniowy dla szpitali wchodzących w skład systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli sieci szpitali.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na czwartkowym briefingu poinformował, że do 30 kwietnia br. mają być rozliczone ryczałty na bieżący rok i właśnie dziś rozpoczęło się przekazywanie zmian ryczałtów dla poszczególnych szpitali.

- Ponad 717 mln zł dodatkowych środków w zakresie ryczałtów szpitali, czyli łącznie 23 mld zł zostało przeznaczone w zakresie ryczałtowym. Dyrektorzy szpitali już w maju rozliczając się za kwiecień będą mogli dostać zwiększone przychody związane z tym ryczałtem jednorazowo za cztery miesiące, w związku z tym prawie 200 mln zł dodatkowo zostanie przekazane w porównaniu z tym co było przekazywane przez okres pierwszego kwartału – mówił M.Miłkowski.

Te dodatkowe pieniądze to istotny wzrost dla szpitali I i II poziomu referencyjnego, blisko 3,8 proc. wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. Wynika to głównie ze wzrostu wycen świadczeń. Łącznie 717 mln zł zostało przekazane. To jest związane z rozmowami z dyrektorami szpitali o trudnej sytuacji, więc przekazaliśmy środki na świadczenia najbardziej podstawowe, które są najczęściej realizowane świadczenia w zakresie chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej. Największy wzrost procentowy jest w szpitalach podstawowych

- Dyrektorzy będą mogli przeznaczyć te środki na wzrost kosztów w tym na wzrost wynagrodzeń personelu wynikających z minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia oraz w związku z tym, że część personelu nie miało do tej pory dedykowanych środków na podwyżki pracowników medycznych – podkreślił wiceminister.

W całym kraju do szpitali trafi 23, 176 mld zł czyli o 717 mln zł więcej niż wyniosła pierwotna wartość ryczałtu. Zdecydowana większość szpitali, czyli 540 otrzyma ryczałt na poziomie wyższym niż pierwotnie ustalony na 2019 r. Kolejne 46 szpitali otrzyma ryczałt na poziomie pomiędzy 100 a 90 proc.

Wiceprezes NFZ ds. operacyjnych Adam Niedzielski zaznaczył, że największe kwoty trafią do szpitali I stopnia, czyli szpitali powiatowych, które w największym stopniu oczekiwały tego wzmocnienia finansowego. - Całość kwoty, która trafi do szpitali w postaci ryczałtu zwiększy się średnio o ponad 3 proc. w stosunku do poprzedniego naliczenia ryczałtu w sieci, tak w przypadku szpitali I stopnia ta dynamika wzrostu wynosi 4 proc. - wyjaśnił.

- Mamy do czynienia z systematycznym wzrostem ryczałtu, od IV kwartału 2017 r. czyli funkcjonowania ryczałtu mieliśmy już trzy zmiany ryczałtu (…) W pierwszym okresie przekazywaliśmy średnio miesięcznie 1,8 mld zł w postaci ryczałtu, w kolejnym okresie – I połowa 2018 r. – ta kwota zwiększyła się do 1,86 mld zł, następnie w II połowie 2018 r. – ta kwota wynosiła blisko 1,9 mld zł i ryczałt na 2019 r. – ta średniomiesięczna kwota przekroczyła już poziom 1,9 mld zł miesięcznie. W porównaniu to tego bazowego okresu kiedy pierwszy raz ryczałty zostały naliczone w 2017 r. mamy ponad 6,5 proc. przyrost wartości tego miesięcznego zasilenia szpitali – mówił A. Niedzielski.

Dodał, że wczoraj we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ odbyły się konferencje, podczas których dyrektorzy oddziałów poinformowali o szczegółach finansowania ryczałtu w poszczególnych województwach.

Z kolei wiceprezes NFZ ds. medycznych Bernard Waśko wyjaśniał, że te średnie będą podlegać pewnym wahaniom u konkretnych świadczeniodawców. - Te wzrosty procentowe będą zależeć od tego jaki udział w swojej strukturze świadczeń miał szpital w części internistycznej i chirurgii ogólnej. im większy udział tych świadczeń, tym większy wpływ na ogólny wzrost ryczałtu - wyjaśniał.

Na 500 kilkadziesiąt szpitali które są w sieci, beneficjentem będą szpitale I poziomu. Wzrost między 3-5 proc. – 167 to I i II poziom. Jest też grupa szpitali gdzie wzrost wyniesie 7 proc.

Jak podkreślił B. Waśko na 500 kilkadziesiąt szpitali, które są w sieci, między 5 a 7 proc. wzrostu otrzyma 77 szpitali, z czego trzy czwarte to będą szpitale głównie I poziomu, czyli beneficjentem tych największych wzrostów będą głównie te szpitale I poziomu. - Wzrost między 3-5 proc., to 226 szpitali i w tej grupie jest 167 szpitali I i II poziomu - wyliczał. - Jest też niewielka grupa, bo 60 szpitali, w których wzrost ryczałtu wyniesie ponad 7 proc. - dodał. 

BPO

Zobacz również:

Mazowsze: dodatkowe nakłady dla szpitali. Ile dostaną z NFZ?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz