NRL o projektach dot. uproszczenia ordynacji lekarskiej i braku podwójnego karania

25 Kwietnia 2019, 16:02 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

- Oba projekty ustaw realizują jedne z najistotniejszych postulatów środowiska lekarskiego związanych z wystawianiem recept - tak ocenia Naczelna Rada Lekarska projekty ustaw dotyczące uproszczenia ordynacji lekarskiej i braku podwójnego karania.

Jak przypomniała Naczelna Rada Lekarska, wczoraj, tj. 24.04.19 r., w godzinach popołudniowych zakończyło się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego przyjęty został przygotowany przez Ministra Zdrowia projekt ustawy (zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw), który ma zlikwidować możliwość podwójnego karania lekarzy w związku z nieprawidłowościami przy wystawianiu recept. Należy się więc spodziewać, że dokument w najbliższym czasie zostanie skierowany do Sejmu. Rada Ministrów za ujednoliceniem kar dla lekarzy

Ponadto, w ostatnich dniach do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem rozwiązań e-zdrowia​. Z uzasadnienia wynika, że zdejmie się z lekarzy obowiązek oznaczania odpłatności leku w przypadku wystawiania e-recept. Projekt ten ma także umożliwić lekarzom specjalistom wystawianie recept na darmowe leki dla seniorów. W dniu 30 kwietnia będzie on opiniowany przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak podkreśla samorząd lekarski, prowadzone od początku VIII kadencji samorządu lekarskiego rozmowy Prezesa Andrzeja Matyi z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim zmierzają do spełnienia oczekiwań środowiska lekarskiego formułowanych nieustannie od tzw. protestu pieczątkowego z początku 2012 r. Dotyczą one w szczególności zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku oznaczania na recepcie poziomu odpłatności leku.

- Oba projekty ustaw realizują jedne z najistotniejszych postulatów środowiska lekarskiego związanych z wystawianiem recept. Jeżeli zmiany te wejdą w życie, będzie to ukoronowaniem wieloletniej walki samorządu lekarskiego o uproszczenie ordynacji lekarskiej i oderwanie jej od oznaczania poziomu refundacji - ocenia NRL.

Jak zapowiada, będzie na bieżąco informować o postępie prac nad projektami. - Z niecierpliwością czekamy na wejście w życie tych zapisów ustaw - podkreśla samorząd lekarski.

Źródło: NIL

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz