Mabion będzie miał nowego prezesa

26 Kwietnia 2019, 9:25

Artur Chabowski, piastujący funkcję prezesa giełdowego Mabionu, złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Stery władzy w spółce odda 30 czerwca.

Informując o swojej decyzji Artur Chabowski podkreślił, że pozostawia spółkę w bardzo dobrej kondycji i w poczuciu dobrze wypełnionej misji. W fotelu prezesa zasiadał bowiem od grudnia 2016 roku.

- Wczoraj zakończyliśmy jeden z kluczowych etapów w drodze do rejestracji leku MabionCD20 w Unii Europejskiej. Czuję, że moja misja została wypełniona- podkreślił rezygnujący prezes Mabionu. Dodał również, że przez ostatnie lata Mabion dokonał istotnego postępu zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i naukowym oraz biznesowym.

Obecnie Mabion znajduje się na ostatnim etapie rejestracji leku przeciwnowotworowego MabionCD20. Kilka dni temu spółka poinformowała o odpowiedziach udzielonych Europejskiej Agencji Leków, które to pozwalają na kontynuację procedury rejestracyjnej na rynku europejskim.

- Procedura rejestracyjna idzie zgodnie z założonym harmonogramem. Odpowiedzi, których udzieliliśmy EMA, kompleksowo adresują wszelkie pytania regulatora. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do kolejnych etapów procesu rejestracji i spodziewamy się, że uzyskamy finalną opinię EMA jeszcze w tym roku – podkreślił dr inż. Sławomir Jaros, członek zarządu Mabionu.

Słów uznania nie szczędził Arturowi Chabowskiemu Maciej Wieczorek, jeden z twórców spółki i jej wieloletni prezes, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej.

- W tym okresie (prezesury Artura Chabowskiego- przyp.redakcji) Mabion poczynił znaczące postępy w rozwoju głównych projektów, a dzięki zeszłorocznej emisji akcji pozyskał środki finansowe na dalsze badania i rozwój. Rozpoczęliśmy proces poszukiwania nowego prezesa, który dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy będzie w stanie zrealizować strategię Mabion, zakładającą rozpoczęcie trzech nowych projektów w drugim półroczu br., rozwój kliniczny leku MabionMS oraz realizację procedury rejestracyjnej MabionCD20 w Stanach Zjednoczonych. W najbliższym czasie, tzn. do końca czerwca tego roku, planujemy przedstawić docelową strukturę zarządu wraz z podziałem kompetencji - mówi dr Maciej Wieczorek, przewodniczący Rady Nadzorczej Mabion.

Obecnie MabionCD20 to najbardziej zaawansowany projekt spółki realizowany w partnerstwie z firmą Mylan. Kolejnymi preparatami będą natomiast MabionMS oraz MabionEGFR. W drugim półroczu spółka chce również rozpocząć prace nad kolejnymi trzema nowymi molekułami.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz