WUM: ponad 500 zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych

26 Kwietnia 2019, 12:06 operacja sala operacyjna chirurgia

W Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM wykonano już ponad 500 stent-graftów piersiowo-brzusznych, czyli zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych.

Okazją do symbolicznego uczczenia 500. wewnątrznaczyniowej operacji tętniaka aorty piersiowo-brzusznej za pomocą stent-graftu wykonanej w Klinice była wizyta prof. Gustavo S. Oderich – światowej sławy specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej z Mayo Clinic (Rochester, Minnesota, USA) był gościem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej I Wydziału Lekarskiego, kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego, działającej w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

25 kwietnia zespół operacyjny w składzie: dr hab. Tomasz Jakimowicz – operator, asysta – dr Katarzyna Jama, instrumentariuszki: Anna Wąsik, Grażyna Nowakowska; anestezjolodzy: dr Remigiusz Gelo, dr Bartosz Sadownik, anestetyczka – Renata Gujgo, technik RTG – Jolanta Kubicka wykonał już 542 tego typu zabieg.

W zorganizowanym tego dnia spotkaniu prasowym udział wzięli: prof. Gustavo S. Oderich, prof. Krzysztof J. Filipiak – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju WUM, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; prof. Przemysław Kunert – Prodziekan ds. Przewodów Doktorskich I Wydziału Lekarskiego WUM, Katedra i Klinika Neurochirurgii; prof. Sławomir Nazarewski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (CSK UCK WUM); prof. Arkadiusz Jawień – prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy; dr hab. Tomasz Jakimowicz - Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (CSK UCK WUM); Maciej Zabelski – dyrektor CSK UCK WUM; dr Grzegorz Niewiński – z-ca dyrektora ds. medycznych  CSK UCK WUM; Johnny LeBlanc – COOK Medical, Global Program Manager (Aortic Therapies); Sarah Hill – COOK Medical, Global Product Manager (Fenestrated and Branch); Dario Albini – COOK Medical, EMEA Sales Manager (Aortic Interventions); Piotr Hammer – HAMMERMed.

- Wizyta w naszej Katedrze i Klinice jednego z najlepszych chirurgów naczyniowych świata prof. Gustavo S. Odericha daje dużą nadzieję na rozwinięcie współpracy naukowej z Mayo Clinic z USA. Ściśle współpracujemy w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego schorzeń aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie - Universitares Herzzentrum w Hamburgu (prof. Tilo Kolbel), Chirurgie Vasculaire - Centre de l'Aorte Universite w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent Europaean Society form Vascular Surgery) oraz Paracelsus Medical University w Norymberdze (prof. Eric Verhoeven) - mówi prof.  Sławomir Nazarewski.

- Nasza Klinika ma największe w Polsce oraz jedno z większych w Europie  na świecie doświadczenie w wewnątrznaczyniowym leczeniu tętniaków piersiowo-brzusznych i okołonerkowych. Pierwszą taką operację wykopnął w 2010 r. Zespół prof. Jacka Szmidta. Od kilku lat w Klinice operujemy ponad 100 takich przypadków rocznie, czyli ok. połowy tego typu operacji w Polsce - mówił dr hab. Tomasz Jakimowicz. 

Jak wskazywał wśród sławnych osób, które zmarły w wyniku pękniętego tętniaka aorty brzusznej byli Albert Einstein, Charles de Gaulle czy Jarosław Kukulski.

- Tętniak najczęściej występuje w aorcie brzusznej i dotyczy ok. 5-6 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia, i występuje 6-8 razy częściej u mężczyzn niż kobiet - wyjaśniał. Jak mówił, w Stanach Zjednoczonych z powodu pęknięcia tętniaka rocznie umiera około 25 tys. osób i jest to 10. przyczyna zgonów u mężczyzn powyżej 60. roku życia.

Znacznie rzadziej występują tętniaki piersiowo-brzuszne, jednak leczy się je dużo trudniej. W Polsce wykonuje się około 250-300 operacji tętniaków piersiowo-brzusznych.Jedną z metod jest skomplikowana operacja, która wiąże się z otwarciem klatki piersiowej i jamy brzusznej. W naszym kraju takie operacje wykonuje się sporadycznie. Alternatywą dla tego typu zabiegu jest operacja wewnątrznaczyniowa z implantacją stent-graftu, bez otwierania jamy brzusznej i klatki piersiowej. Ryzyko operacyjne jest przez to mniejsze. Dr hab. Tomasz Jakimowicz poinformował, że w ostatnich latach Klinika Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM wykonuje coraz częściej takie zabiegi – nawet 40 operacji w ciągu 3 miesięcy, czasem w ciągu jednego miesiąca jest potrzeba wykonania blisko 20 takich operacji.

- Dzięki naszym nauczycielom i międzynarodowej współpracy byliśmy w stanie stworzyć największy w Polsce i czołowy w świecie ośrodek leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych - podkreślał dr hab. T. Jakimowicz.

Gość specjalny – prof. Gustavo S. Oderich serdecznie pogratulował prof. Sławomirowi Nazarewskiemu sukcesów, jakie odnosi kierowana przez niego jednostka. - To co dzisiaj widzieliśmy na sali operacyjnej to przykład wspaniałych umiejętności lekarzy  i niesamowitego postępu technologicznego w medycynie. Mam ogromną nadzieję na dalszą, bliską i owocną współpracę w przyszłości, która będzie służyła udoskonaleniu wysokich standardów w chirurgii naczyniowej - zaznaczył profesor.

Także prorektor prof. Krzysztof J. Filipiak gratulował w imieniu Rektora prof. Mirosława Wielgosia i własnym osiągnięcia niesamowitego wyniku zespołowi prof. Sławomira Nazarewskiego. - My lekarze pracujący w Szpitalu na Banacha jesteśmy dumni z tego, że tak znakomita chirurgia naczyniowa była u nas zawsze i zawsze będzie - mówił.

Podczas spotkania Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej prof. Arkadiusz Jawień zwrócił uwagę na istotne znaczenie prowadzenia badań przesiewowych, które mogą zminimalizować ryzyko pęknięcia tętniaka i zwiększyć szansę wyleczenia. Składając gratulacje całemu zespołowi dodał: - To ogromna przyjemność, że możemy się poszczycić w Polsce takim ośrodkiem, jaki jest w Warszawie. To wielka korzyść dla naszych chirurgów, którzy mogą przyjechać do Kliniki prof. S. Nazarewskiego i nauczyć się najnowszych technik. Klinika ta jest z punktu widzenia chirurgii naczyniowej pierwszymi najlepszym ośrodkiem w kraju.

Rocznie w Klinice leczonych jest ponad 2,5 tys. chorych, udzielanych jest około 6,5 tys. porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2 tys. operacji.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej utworzona została w 1918 roku. Na czele jednostki, w jej powojennej historii, stali: prof. Tadeusz Butkiewicz, prof. Jan Nielubowicz, prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Jacek Szmidt, obecnie Katedrą i Kliniką kieruje prof. Sławomir Nazarewski. Rocznie w Klinice leczonych jest ponad 2,5 tys. chorych, udzielanych jest około 6,5 tys. porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2 tys. operacji.

Źródło: WUM

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz