14 maja kolejne spotkanie MZ, NFZ, szpitali i samorządów ws. finansów

26 Kwietnia 2019, 16:13 Senior w szpitalu

W związku z postulatami szpitali powiatowych dotyczącymi konieczności zwiększenia finansowania ich działalności i środków na podwyżki płac, dziś odbyło się spotkanie z resortem zdrowia i NFZ. Atmosfera - jak podkreślają przedstawiciele szpitali - była dobra, ale konkretów dotyczących dodatkowych środków nie usłyszeli. 

Kolejne spotkanie zaplanowano na 14 maja. Wtedy i placówki i resort zdrowia mają przedstawić własne wyliczenia. 

Dziś dyskusja toczyła się m.in. co do tego, na jaki wzrost ryczałtu pozwoli uwalniana kwota 680 mln zł. - Wśród naszych członków wychodzi wzrost o niespełna 2 proc., a wyliczenia MZ są inne, bo odnoszą się najwyraźniej do innych okresów i danych  - mówi Waldemar Malinowski, szef szpitala powiatowego. 

- Rozpoczynają się spory zbiorowe i strajkowe w szpitalach. Nie mamy czasu. Jeśli 14 maja nie uda nam się dogadać, będziemy zmuszeni przekierować cały strumień roszczeń pracowników na ministerstwo - mówi Malinowski. I przypomina, że to minister Łukasz Szumowski obiecał m.in. fizjoterapeutom i diagnostom, że dostaną pieniądze.

- Szpitale stanął jak pracownicy zastrajkują. Fizjoterapeuci twierdzą, że minister w styczniu obiecał kwotę 1600 zł, a to nie jest do zrobienia przy naszych budżetach - dodaje Malinowski. Jego zdaniem realizacja obietnic w zakresie podwyżek wymaga środków z budżetu państwa w formie dotacji dla NFZ. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

reCAPTCHA Niedziela, 28 Kwietnia 2019, 12:01
O Służbie Krwi zapomniano już zupełnie. Dyrektorzy RCK-ów nie upomną się, bo boją się o swoje stołki. Pracownicy RCK - ów łączcie się!!!