Europa o szczepieniach

29 Kwietnia 2019, 9:41 Szczepienia

Blisko 80 proc. Europejczyków zadeklarowało, że kwestię szczepień ochronnych chętnie skonsultowałaby z lekarzem. Aż 20 proc. wskazała, że o szczepienia zapytałaby farmaceutów, a 14 proc. szukałaby informacji na stronach internetowych- wynika z najnowszego sondażu opinii zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej.

 

Na pytanie komu przeciętny Europejczyk wierzy w temacie szczepień - zdecydowana większość respondentów wskazała na lekarzy i innych profesjonalistów ochrony zdrowia. Pod względem informacji na temat immunizacji - 65 proc. respondentów zadeklarowało, że ufa lekarzom, natomiast zaledwie jeden procent była przekonana, że najbardziej wiarygodne informacje dotyczące szczepień ochronnych znajdzie w społeczności internetowej.

Europejczyk zaszczepiony...

W badaniu zleconym przez Komisję Europejską zapytano również o wykonywanie szczepień w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki ankiety wyraźnie wskazały, że blisko połowa Europejczyków (455 proc.) szczepiła się na przestrzeni ostatnich lat. Dla tych, którzy zdecydowali się na szczepienie koronnym argumentem była rekomendacja lekarza (63 proxc.), niemal co czwarty zaszczepiony przyjął szczepionkę w wyniku rekomendacji ekspertów ds. zdrowia (24 proc.), a kolejny 17 proc. zaszczepiło się z powodu zagranicznego wyjazdu.

Niezaszczepieni wskazywali natomiast, że nie wykonywali ich ponieważ nie widzieli takiej potrzeby (34 proc.), nadal byli chronieni przez wcześniej przyjęte preparaty (29 proc.), natomiast w przypadku 22 proc. okazywało się, że nie otrzymali takiej rekomendacji od swojego lekarza.

... i odpowiedzialny

Z badania klaruje się również obraz Europejczyków, którzy rozumieją istotę szczepień. Blisko 90 proc. zapytanych miała świadomość, że szczepienia ochronne roztaczają parasol ochronny nie tylko nad nimi samymi, ale również nad tymi pacjentami, którzy z powodów medycznych szczepienia nie mogą przyjąć. 87 proc. ankietowanych wskazało, że szczepienia ochronny chronią właśnie tych, którzy nie mogą zostać zaszczepieni, 82 proc. wskazało natomiast, że rutynowe szczepienia są istotne dla każdego mieszkańca Europy. Aż 81 proc. respondentów wskazała, że brak szczepień może powodować poważne problemy zdrowotne, a blisko 70 proc. uznała, że szczepionki są istotne nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych.

Szczepionki działają! #Vaccineswork!

Badanie wykazało również, że obywatele UE wierzą (85 proc.), że szczepienia są efektywną ochroną przed chorobami zakaźnymi. Niestety tylko 80 proc. zapytanych przyznała, że wierzy iż szczepionki są restrykcyjnie testowane, a 55 proc. wskazała, że szczepionki nie osłabiają i nie obciążają układu immunologicznego.

Jednocześnie 48 proc. uznało, że szczepienia mogą powodować poważne skutki uboczne, a 38 proc. uważało, że preparaty stosowane do immunizacji mogą wywoływać chorobę, przed którą powinny chronić. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz