OZZL: likwidacja kolejek do leczenia wygrywa w społeczeństwie z piątką PiS

29 Kwietnia 2019, 15:01 Pacjent i kolejki

- Likwidacja kolejek do leczenia wygrywa z piątką PiS, jako wskazywany przez większość Polaków główny cel, który powinien być sfinansowany z budżetu państwa - podkreśla Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Jak wyjaśniał w poniedziałek na konferencji prasowej przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, związek zlecił badanie, gdy okazało się, że rządząca partia chce przeznaczyć 40 mld zł na "piątkę Kaczyńskiego". - A jeszcze niedawno usłyszeliśmy, że nie ma pieniędzy na system ochrony zdrowia" - mówił.

- Okazuje się, że społeczeństwo polskie odrzuca piątkę Kaczyńskiego jako cel wydatkowania pieniędzy publicznych w sytuacji, gdy w kolejkach do leczenia umierają ludzie. Rządzący powinni wziąć to pod uwagę, tym bardziej że na ostatniej konwencji PiS prezes deklarował, że ta partia szanuje prawdę, a prawda jest taka, że cel likwidacja kolejek wygrywa w społeczeństwie z każdym elementem piątki PiS" - przekonywał K. Bukiel.

- Polacy uważają, że likwidacja kolejek powinna być pierwszym i nadrzędnym celem i politycy, deklarujący realizację głosu społeczeństwa, powinni wziąć to pod uwagę - dodał.

Jak zaznaczył, "w kolejkach i braku pieniędzy chodzi o ludzkie życie". - Skutkuje to niepotrzebnymi zgonami. Kilkanaście tysięcy Polaków umiera rocznie tylko dlatego, że brakuje pieniędzy, co pokazują statystyki dotyczące umieralności np. na raka jelita, gdzie przeżywalność wynosi w Polsce ok. 50 proc., a w krajach o większym finansowaniu jest to 65-70 proc. - wyjaśniał.

Według K.Bukiela, obecny rząd zdaje sobie sprawę, że dodatkowe pieniądze w systemie ochrony zdrowia redukują kolejki, ponieważ przeznaczono dodatkowe środki na operacje zaćmy, co skróciło kolejki do tego typu zabiegów. - Więc rządzący wiedzą, że mogą uratować kilkanaście tysięcy osób rocznie, ale nic z tym nie robią - ocenił.

W jego opinii, piątka PiS nie rozwiązuje żadnego istotnego społecznie problemu. 

- Nasz apel jest oczywisty, politycy powinni zatrzymać się w tym beztroskim wydawaniu pieniędzy i przeznaczyć je przede wszystkim na ochronę zdrowia i likwidację kolejek. Jeżeli PiS chce pomagać ludziom, którym się nie poszczęściło, to powinien pomóc ludziom w kolejkach do leczenia - wskazywał przewodniczący OZZL. - Oczekujemy, my i wyborcy, że pieniądze zamiast na piątkę PiS zostaną przeznaczone na zmniejszenie kolejek do leczenia. Tylko ci, którzy potrafią wycofać się z błędów są wielkimi, a ci którzy w nich trwają - to świadczy o ich małości - dodał.

Ponadto, jak mówił, brakuje spójnego programu naprawy ochrony zdrowia, a zainicjowania przez ministra zdrowia debata (Wspólnie dla zdrowia) nie przyniosła żadnych wniosków w tym względzie. Według OZZL konieczne jest aby program zmian przygotował zespół, w skład którego wejdą praktycy, przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron: pracowników, reprezentowanych p rzez swoje związki zawodowe, dyrektorów i właścicieli szpitali i innych podmiotów, a także reprezentacje pacjentów.

Na jaki cel wydać środki z budżetu?

Anna Gołębicka z OZZL przedstawiła wyniki sondażu opinii "Potencjalne cele finansowania z budżetu państwa w opinii Polaków" przeprowadzonego w kwietniu w formie wywiadów on-line na panelu internautów w ramach cyklicznego sondażu omnibus wśród 1089 osób. 2019 r. - Badanie miało pokazać, jak Polacy oceniają ważność poprawy systemu ochrony zdrowia na tle innych dobrodziejstw, które przygotowuje dla nas rząd - wyjaśniła. 

Na pytanie, na ile ważne są dla Pana/Pani cele, na które można przeznaczyć pieniądze z budżetu, likwidacja kolejek miała aż 81 proc. wskazań, zaś na kolejnych miejscach było zmniejszenie najniższego progu podatkowego dla pracowników z 18 do 17 proc. (66 proc.), przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych (53 proc.), trzynasta pensja dla wszystkich emerytów (41 proc.), zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia (41 proc.), 500+ na pierwsze dziecko (33 proc.).

Badane osoby były także proszone o uszeregowanie celów, od tego, na który powinno się przeznaczyć pieniądze z budżetu państwa w pierwszej kolejności, do tego, który powinien być sfinansowany jako ostatni. Aż 52 proc. wskazało na 1. miejscu likwidację kolejek do leczenia w publicznej ochronie zdrowia. Pozostałe cele z piątki Kaczyńskiego uzyskały od 5 do 12 proc. w tym pytaniu.

- Likwidacja kolejek jest ważna dla wszystkich Polaków niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkana, a nawet deklaracji politycznych - podkreśliła. - Deklaracje, że potrzeba bezkolejkowości dystansuje wszystkie inne cele, gdzie są wydawane pieniądze - dodała A.Gołębicka.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz