Koalicja Europejska z pomysłem na polskie zdrowie

04 Maja 2019, 22:33

Trzy tygodnie - tyle w ocenie Grzegorza Schetyny, lidera Platformy Obywatelskiej, powinien wynosić czas oczekiwania na lekarza specjalisty. Do tego osoby niepełnosprawne powinny mieć prawo do leków i wyrobów medycznych ze 100 procentową refundacją. Dziś Koalicja Europejska na regionalnej konwencji w Białymstoku zaprezentowała swój program "Europejska Ochrona Zdrowia". 

Otwierając konwencję Grzegorz Schetyna podkreślił, że problemów pacjentów nie zrozumieją wysoko postawione osoby, którym kule do domu przywozi sam dyrektor szpitala, a także osoby, których leczenie odbywa się na specjalnych warunkach w rządowych placówkach. Dlatego też ugrupowanie zapewniło, że chce by wszyscy mieszkańcy Polski- bez względu na to, gdzie mieszkają, otrzymywali taką samą opiekę zdrowotną na europejskim poziomie.   

- Po pierwsze termin oczekiwania do specjalisty (lekarza- przyp. redakcji) będzie nie dłuższy niż 21 dni. To jest standard europejski. (...) Czekanie miesiącami, czy latami na poradę musi się skończyć. Po drugie - oczekiwanie na SORze nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po trzecie Europejski Program Walki z Rakiem- wyliczał podczas białostockiej konwencji Grzegorz Schetyna.

Centra onkologii oraz opieka nad ciężarnymi

Dodał również, że dzięki programowi zakładającemu wynegocjowanie dodatkowych 100 mld zł więcej na kolejną perspektywę finansową, w ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom analogiczny do najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej.

- Dlatego w każdym województwie, w każdym regionie stworzymy wysokospecjalistyczny ośrodek walki z nowotworami. To w nim każdy potrzebujący, dzięki szybkiej ścieżce, będzie mógł otrzymać diagnozę i rozpocząć specjalistyczne leczenie- dodał Schetyna.- Już nigdy nie pozwolimy na to, by władza przeznaczała 1,3 mld złotych na propagandową telewizję , czyli tyle ile wynoszą roczne koszty chemioterapii w Polsce.

Lider PO obiecał również, że każdemu po 50 roku życia przysługiwać będzie bilans zdrowotny. Jednym z punktów programu zdrowotnego Koalicji Europejskiej jest również pełna opieka nad kobietami w ciąży oraz dziećmi, która to ma się realizować poprzez m.in. szeroką dostępność do badań prenatalnych, opiekę okołoporodową na "najwyższym europejskim poziomie" wraz z bezwarunkową możliwością otrzymania znieczulenia przy porodzie.

Szeroki kalendarz szczepień i pakiet dla niepełnosprawnych

W zapowiedziach Koalicji Europejskiej pojawił się również wątek szczepień i rozszerzenia powszechnego kalendarza szczepień.

- Wzorem ma być dla nas Norwegii. Nie może być tak, że dzieci rodziców zamożnych szczepione są na wszystkie choroby, a dzieci z biednych rodzin tylko na niektóre z nich. Wszystkie polskie dzieci mieszkają w Europie i wszystkie mają prawo do europejskiej ochrony - wskazał Schetyna. W trakcie konwencji padła również zapowiedź pakietu dla osób z niepełnosprawnościami. Schetyna przy okazji podkreślił, że niepełnosprawni Polacy nie przeszkadzają nikomu, a wręcz mają prawo mówić o tym - co jest dla nich problemem. Pakiet dla osób niepełnosprawnych ma zawierać m.in. turnusy rehabilitacyjne minimum raz w roku,a także leki oraz wyroby medyczne za darmo.

- Skończymy również z ciąganiem ludzi na komisje weryfikacyjne. W niektórych przypadkach jest to zasadna, ale po co wzywać te osoby, co do których nie ma wątpliwości, że schorzenie się nie cofnie- dodał Schetyna.

Tak dla profilaktyki

Koalicja Europejska korzystając z funduszy unijnych chce również stworzyć centra profilaktyki, które miałyby działać w każdym z województw.

- Ich zadaniem będzie przeprowadzanie regularnych akcji mających uświadamiać zdrowotnie Polaków - w obszarze działań profilaktycznych i możliwości przeprowadzania regularnych badań. Profilaktyka zawsze kosztuje mniej niż leczenie - wiedzą to w Europie, wiemy w Polsce, czas to po prostu zrobić- dodał lider PO.  

Koalicja Europejska chce również wskrzeszenia programu walki ze smogiem. Zdaniem Grzegorza Schetyny nie możemy rozmawiać o zdrowiu w momencie, gdy Polska jest na mapie Europy zadymioną wyspą.

- Chcemy, żeby każda osoba miała zapewniona taką samą, europejską ochronę zdrowia i zrobimy to. Tak jak kiedyś, za pieniądze z Unii, zbudowaliśmy autostrady, teraz zbudujemy europejską ochronę zdrowia- zapewniał Grzegorz Schetyna.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Prezes Poniedziałek, 06 Maja 2019, 9:56
Panie Pośle chcę przypomnieć że: "Rolą systemu opieki zdrowotnej jest jednak utrzymanie ludności w zdrowiu, przywracanie zdrowia w przypadku zachorowania lub ograniczenie negatywnych następstw choroby w celu wydłużenia życia, w szczególności lat życia w zdrowiu." W tym kierunku należałoby coś konstruktywnego zrobić