Farmaceuta na oddziale szpitalnym? To się opłaca!

06 Maja 2019, 13:24 farmaceuta apteka recepta leki

Uczestnictwo farmaceutów w podejmowaniu przez lekarz decyzji dotyczących farmakoterapii już na szpitalnym oddziale ratunkowym przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów - dowodzą najnowsze wyniki australijskich czasopisma "Journal of Pharmacy Practice and Research".

Współpraca lekarzy oraz farmaceutów ma głęboki sens - dowodzą tego wyniki analiz przeprowadzonych na izbie przyjęć oraz szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala w Brisbane (Metro North Hospital). W badaniu oceniono 146 zaleceń terapeutycznych wypisanych przez farmaceutów pracujących z lekarzami na oddziałach oraz 145 zaleceń terapeutycznych wydanych przez samego lekarza.

W grupie, gdzie farmakoterapię przepisywał zespół farmaceuta-lekarz, stwierdzono trzy istotne błędy (m.in. wynikające z kolejności ordynowanych leków) co stanowiło o 2 proc. ryzyku przy podaniu preparatu. Natomiast analiza ordynacji lekarskich wskazała na 23 błędy w ordynowaniu farmakoterapii, co mogło według szacunków naukowców przełożyć się na 16 proc. ryzyko przy podaniu leku.

Co ciekawe ocena bezpieczeństwa wykonana za pomocą krajowego narzędzia audytu medycznego (NIMC) wykazała, że dzięki przepisywaniu leków wspólnie z farmaceutami szpitalnymi uzyskano 90 proc. odsetek bezbłędnych zamówień na leki w porównaniu do 26 proc. odsetka uzyskiwanego przez samych lekarzy.

- Włączenie farmaceutów do procesu ordynacji leków może poprawić bezpieczeństwo pacjentów i jednocześnie zmniejszyć błędy w przyjmowaniu leków- ocenili australijscy naukowcy.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz