Warszawski program szczepień przeciw HPV jeszcze w tym roku

07 Maja 2019, 10:20 szczepienie

Właśnie otrzymaliśmy od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywną opinię programu działań profilaktycznych przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka (HPV) w Warszawie - poinformował wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku.

- Będziemy szczepić dziewczynki i chłopców w wieku lat 12 począwszy od tego roku. Wirus HPV to przyczyna rozwoju raka szyjki macicy, na którego dziennie umiera w Polsce 5 kobiet. Mamy jedną z największych w Europie umieralność, 70 proc. wyższą niż w krajach Unii Europejskiej. Najbardziej efektywną formą zapobiegania zakażeniom tym wirusem są szczepienia, przed rozpoczęciem współżycia. W ten sposób Warszawa niedługo dołączy do samorządów, które mają już takie programy, z największym miejskim programem zapobiegania zakażeniu HPV - pisze na swoim profilu społecznościowym Paweł Rabiej.
 
Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Przyjmuje się, że nawet około 50 proc.  populacji ludzkiej w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. U 80-90 proc. z nich infekcja mija samoistnie, u pozostałych przechodzi w postać przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Nowotwór rozwija się u kilku procent z nich.
 
Występuje 100 odmian wirusa HPV, a szczepionka wciąż nie zabezpiecza przed nimi wszystkimi. Jednakże wciąż szczepienia ograniczają szanse na zarażenie się typami wirusa, które są najczęstszym powodem występowania raka wśród kobiet. 
 
Szczepionkę podaje się głównie dziewczynkom w wieku 12-13 lat. Zdaniem ekspertów szczepienie wówczas jest najbardziej efektywne. Działanie szczepionki polega na zaaplikowaniu nano cząsteczki wirusa, która wykryta w szczepionym organizmie wytworzy więcej przeciwciał, niż kiedykolwiek nasz organizm chciałby wytworzyć już w momencie zarażenia wirusem. 

Szczepionki przeciwko HPV można kupić w aptekach, ale są drogie i nierefundowane przez NFZ. Jedna dawka kosztuje 300-400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. 

Program w tym roku będzie kosztować miasto 2,5 mln zł, od przyszłego: 5 mln zł rocznie. Po szczepionkę będzie się można zgłosić do publicznej przychodni.

JK

Zobacz również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

John Niedziela, 06 Października 2019, 17:33
Brak dowodu bezpieczeństwa. Grupa kontrolna dostawała nieobojętne placebo - adjuwant AAHS.
Skuteczność w szczególności przy infekcji innym typem z grupy wysokiego ryzyka aniżeli antygenu zawartego w szczepionce jest tylko w głowach przedstawicieli zdrowia publicznego. Podanie szczepionki w ponad 99% przypadków i nie zachorowanie na raka to będzie koincydencja.
Fvc Niedziela, 28 Lipca 2019, 22:27
Tak młody to za darmo a stary to niech umiera. Dzięki Ci pis
Czarna Środa, 19 Czerwca 2019, 11:05
i dobrze, im szybciej tym lepiej. Dla mnie niestety za późno bo już złapałam, ale przynajmniej stosuje papilocare żeby leczyć efekty zakażenia. Ale dobrze że inne osoby mogą się uchronic
Ola Sobota, 09 Listopada 2019, 20:01
Ale wlasnie osoby zakazone tez moga sie szczepic..i to podobno jest to pomocne w zaleczeniu infekcji...pisala o tym jedna lekarka wenerolog..