Warszawski program szczepień przeciw HPV jeszcze w tym roku

07 Maja 2019, 10:20 szczepienie

Właśnie otrzymaliśmy od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywną opinię programu działań profilaktycznych przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka (HPV) w Warszawie - poinformował wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku.

- Będziemy szczepić dziewczynki i chłopców w wieku lat 12 począwszy od tego roku. Wirus HPV to przyczyna rozwoju raka szyjki macicy, na którego dziennie umiera w Polsce 5 kobiet. Mamy jedną z największych w Europie umieralność, 70 proc. wyższą niż w krajach Unii Europejskiej. Najbardziej efektywną formą zapobiegania zakażeniom tym wirusem są szczepienia, przed rozpoczęciem współżycia. W ten sposób Warszawa niedługo dołączy do samorządów, które mają już takie programy, z największym miejskim programem zapobiegania zakażeniu HPV - pisze na swoim profilu społecznościowym Paweł Rabiej.
 
Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Przyjmuje się, że nawet około 50 proc.  populacji ludzkiej w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. U 80-90 proc. z nich infekcja mija samoistnie, u pozostałych przechodzi w postać przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Nowotwór rozwija się u kilku procent z nich.
 
Występuje 100 odmian wirusa HPV, a szczepionka wciąż nie zabezpiecza przed nimi wszystkimi. Jednakże wciąż szczepienia ograniczają szanse na zarażenie się typami wirusa, które są najczęstszym powodem występowania raka wśród kobiet. 
 
Szczepionkę podaje się głównie dziewczynkom w wieku 12-13 lat. Zdaniem ekspertów szczepienie wówczas jest najbardziej efektywne. Działanie szczepionki polega na zaaplikowaniu nano cząsteczki wirusa, która wykryta w szczepionym organizmie wytworzy więcej przeciwciał, niż kiedykolwiek nasz organizm chciałby wytworzyć już w momencie zarażenia wirusem. 

Szczepionki przeciwko HPV można kupić w aptekach, ale są drogie i nierefundowane przez NFZ. Jedna dawka kosztuje 300-400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. 

Program w tym roku będzie kosztować miasto 2,5 mln zł, od przyszłego: 5 mln zł rocznie. Po szczepionkę będzie się można zgłosić do publicznej przychodni.

JK

Zobacz również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Fvc Niedziela, 28 Lipca 2019, 22:27
Tak młody to za darmo a stary to niech umiera. Dzięki Ci pis
Czarna Środa, 19 Czerwca 2019, 11:05
i dobrze, im szybciej tym lepiej. Dla mnie niestety za późno bo już złapałam, ale przynajmniej stosuje papilocare żeby leczyć efekty zakażenia. Ale dobrze że inne osoby mogą się uchronic