Ł. Szumowski: nie ma możliwości prawnych, aby dać znaczone pieniądze dla fizjoterapeutów

07 Maja 2019, 13:04 kasa pieniądze

- Nie ma możliwości prawnej, aby przekazać znaczone pieniądze dla tych wszystkich grup nieuregulowanych odrębnie, m.in. dla fizjoterapeutów - mówił we wtorek dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślał, że szpitale otrzymały 680 mln zł na podwyżki ryczałtu i z tych pieniędzy mogą być pokryte też koszty podwyżek wynagrodzeń.

- To są zawody nieobjęte odrębnymi regulacjami ustawowymi. To są fizjoterapeuci, technicy, diagności, technicy elektroradiologii. Te grupy zawodowe nie są w pełni opisane ustawami w związku z tym nie możemy zastosować do nich takich regulacji jak w stosunku do lekarzy, pielęgniarek czy ratowników. To są niezwykle ważne grupy zawodowe i spotykam się z nimi regularnie. Odbyłem już wiele spotkań z fizjoterapeutami. Między innymi temu służyło przekazanie tych 680 mln zł do szpitali, że te pieniądze są również przeznaczone na koszty, które szpitale poniosły lub będą ponosić na wzrosty kosztów płac dla zawodów nieuregulowanych odrębnie. To jest duża kwota i pojawiły się głosy, że tymi samymi pieniędzmi obdzielamy różnych interesariuszy. I oczywiście tak jest. Wszystkie pieniądze, które NFZ przekazuje do szpitali są przeznaczone dla różnych interesariuszy, dla administracji szpitala, administracji klinik szpitali, grup zawodowych profesjonalistów medycznych, w tym również techników, fizjoterapeutów, diagnostów, pielęgniarek, lekarzy, ratowników - mówił minister pytany o rozpoczęty we wtorek protest fizjoterapeutów, którzy domagają się takich samych podwyżek, jakie otrzymały pielęgniarki, czyli 1,6 tys. zł. We wtorek ok. 5 tys. fizjoterapeutów z 450 placówek oddawało krew, a tym samym wzięli dzień wolny w pracy.

- Te 680 mln zł to dość duży wzrost ryczałtu w poszczególnych szpitalach. Na pewno dyrektorzy mogą zastanowić się na ile mogą poprawić finansowo sytuację tych zawodów, które nie zostały uregulowane odrębnie. Oczywiście protest fizjoterapeutów jest ważną sytuacją z punktu widzenia dialogu, natomiast nie mamy żadnych sygnałów, aby gdziekolwiek świadczenia dla pacjentów były zagrożone, czy żeby były przestoje. Ani z NFZ, ani z urzędów wojewódzkich nie ma takich sygnałów, żeby w tej chwili gdzieś sytuacja pacjentów przy realizacji świadczeń była zagrożona - podkreślił Ł.Szumowski.

Jak przekonywał, podczas spotkań komisji trójstronnej nie było nigdzie słowa o znaczonych pieniądzach, ponieważ nie ma możliwości prawnej aby przekazać znaczone pieniądze dla tych wszystkich grup nieuregulowanych odrębnie. - Natomiast tak jak obiecywałem pieniądze będą przekazywane w postaci zwiększenia ryczałtu dla szpitali. To wyraźnie obiecywałem i to zrealizowałem. Te pieniądze trafiły do szpitali liczone od stycznia - mówił.

- W tej chwili nie ma takiej prawnej możliwości. Natomiast to co możemy robić to zwiększanie pieniędzy dla systemu, aby zwiększyć wycenę świadczeń i dostępność dla pacjentów, unormowanie warunków pracy i płacy - wskazywał minister pytany czy możliwe byłoby stworzenie regulacji prawnych, aby zagwarantować fizjoterapeutom określone podwyżki. Jak mówił, m.in. dzięki wzrostowi nakładów na ochronę zdrowia, pierwszy raz w historii mamy wzrost ilości zatrudnionych pielęgniarek i położnych w systemie, liczby lekarzy pracujących w Polsce.

Stawka bazowa

Pytany o to, czy będzie odmrożona stawka bazowa odparł, że jest to postulat strony społecznej, jednak jak przyznał, resort zdrowia analizuje to wspólnie z ministerstwem finansów i jeszcze nie ma decyzji. - Właśnie ten ruch dotknąłby najbardziej właśnie te zawody, które są nieuregulowane - dodał. - Decyzja powinna być podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapowiedział.

Także w ciągu najbliższych dwóch tygodni minister ma się spotkać z fizjoterapeutami podczas posiedzenia zespołu trójstronnego.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

Monika Pintal Ślimak Poniedziałek, 13 Maja 2019, 9:44
Wstyd Panie Ministrze! Jak wiele ma Pan zawodów medycznych? Nie znać ich uregulowań prawnych to skandal!
Ad Środa, 08 Maja 2019, 14:50
A co z fizjoterapeutami zatrudnionymi poza szpitalami?
Jj Środa, 08 Maja 2019, 9:07
Pan minister prezentuje brak podstawowej wiedzy na temat ustaw. Zawód fizjoterapeuty jest uregulowany ustawą z dnia 25 września 2015r Dz.U. 2015 poz. 1994.
nin Wtorek, 07 Maja 2019, 23:30
Maturzyści !!! Nie wybierajcie zawodów medycznych takich jak fizjoterapia,analityka,radiologia.Całe życie zawodowe będziecie pracować za najniższą krajową,bardzo ciężko i nigdy nie będziecie docenieni.Liczą się tylko lekarze i pielęgniarki.
Beata Wtorek, 14 Maja 2019, 8:17
Do tych najniżej opłacanych w ochronie zdrowia dopisuję psychologów. Choc w psychiatrii pracuja ręka w rękę z lekarzami. Bardzo przykre....
Kasia Wtorek, 07 Maja 2019, 23:00
Ustawa regulujaca zawód diagnosty laboratoryjnego dziala od 2001r. Jeśli minister zdrowia o tym nie wie, to chyba mamy problem...
dl Wtorek, 07 Maja 2019, 22:03
Jak zwykle jedna wielka ściema, 680 mln zł w skali kraju to są grosze. Z tej kwoty pieniądze MOGĄ pójść na podwyżki, ale tak się nie stanie, bo szpitale są zadłużone. Odnośnie regulacji diagnostów laboratoryjnych to rozmowy trwają od 8 lat i żadna ekipa nie potrafi (nie chce) zrobić nic istotnego w tym zakresie. Widać słupki poparcia lepiej podnieść kolejnym programem socjalnym, za który zapłacą podatnicy. Spodziewałem się po obecnej ekipie rządowej czegoś więcej... Tymczasem "reżimowa telewizja" ma co roku zwiększany budżet z środków publicznych. Mam nadzieję, że Polacy rozliczą ich w wyborach
Nin Wtorek, 07 Maja 2019, 17:26
Apeluje do ludzi którzy wybierają się na studia nie fizjoterapia, analityka, radiologia. Bėdziecie pracować ciężko za najniższą krajową, niedoceniany i poniżani.
karol Wtorek, 07 Maja 2019, 16:55
Czy Pan Minister ZDROWIA zna ustawę o diagnostyce laboratoryjnej?? Diagnosta Laboratoryjny to zawód, który JEST regulowany ustawą!!!! Co za wstyd nie wiedzieć takich rzeczy na takim stanowisku!!!!
Ala Sobota, 11 Maja 2019, 15:25
Popieram
jes4 Wtorek, 07 Maja 2019, 14:47
A co z dodatkowymi środkami dla przychodni rehabilitacyjnych i sanatoriów z podpisanymi kontraktami na świadczenia ambulatoryjne?
Fizjoterapeuta Wtorek, 07 Maja 2019, 14:37
Przecież Fizjoterapeuta jest zawodem regulowanym(ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty )
czy minister tego nie wie???