Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy "Szczepimy, bo myślimy"

07 Maja 2019, 15:28 Szczepienia

Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy wprowadzającej obowiązek szczepień jako kryterium przyjęcia dziecka do żłobka lub przedszkola. Inicjatywa jest prowadzona pod hasłem "Szczepimy, bo myślimy".

- Zgodnie z wyznaczonym przez Marszałka Sejmu terminem, złożyliśmy dzisiaj listy z podpisami zebranymi pod projektem ustawy "Szczepimy, bo myślimy". Dziękujemy wszystkim, którzy brali czynny udział w zbieraniu podpisów, a przede wszystkim tym, którzy złożyli podpisy pod projektem. Teraz Marszałek Sejmu ma 14 dni na policzenie złożonych popisów i wydanie decyzji - poinformowali inicjatorzy akcji w poniedziałek.

Zbiórka podpisów w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej wprowadzającej obowiązek szczepień jako kryterium przyjęcia dziecka do żłobka lub przedszkola trwała od października. Inicjatywę wspierały m.in. Naczelna Rada Lekarska, Porozumienie Zielonogórskie oraz Porozumienie Rezydentów oraz okręgowe izby lekarskie.

Ideą projektu jest, by jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do publicznego żłobka lub przedszkola było dopełnienie obowiązku szczepień ochronnych zaświadczone odpowiednim dokumentem. W uzasadnionych przypadkach rodzic mógłby przedstawić zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania do realizowanych szczepień.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany we wtorek przez dziennikarzy czy popiera projekt, odparł, że zależy to w dużym stopniu od szczegółów, które będą wypracowywane w parlamencie. - To jest projekt obywatelski, tak jak inne projekty trafia pod obrady komisji i tam są dyskutowane szczegóły zapisów, w związku z czym trudno jest mi w tej chwili odnieść się do projektu obywatelskiego, który trafia do Sejmu - mówił.

- Polski system szczepień, który w tej chwili mamy jest jednym z dobrze działających systemów na świecie - ocenił. Jak dodał, w momencie, gdy mamy wiele ognisk odry i widać, że wyszczepienie polskiego społeczeństwa jest na tyle duże, że żadne z tych ognisk nie przerodziło się w lokalną duży ośrodek (...), to pokazuje, że ten system (szczepień) działa.

- W związku z tym myślę, że warto bardzo delikatnie i bardzo ostrożnie podchodzić do zmiany czegoś, co działa dobrze, co działa chroniąc polskie społeczeństwo - mówił Ł.Szumowski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz