Fizjoterapeuci dziś zaczynają strajk włoski. Zapowiadają głodówkę

08 Maja 2019, 11:38 Fizjoterapeuci

Fizjoterapeuci dziś rozpoczęli strajk włoski. Do końca maja będą  bardzo dokładnie wykonywać procedury i edukować pacjentów na temat tego jaka jest rola fizjoterapeuty w systemie. Zapowiadają strajk głodowy.

Wczoraj ok. 5 tys. fizjoterapeutów z 450 placówek przyłączyło się do akcji oddawania krwi w całej Polsce,w związku z czym wzięli dzień wolny w pracy.

Fizjoterapeuci domagają się podwyżek takich samych jak dostały pielęgniarki i położne - tzw. Zembalowe, czyli 1600 zł brutto. 

- Dziś sytuacja fizjoterapeutów jest dramatyczna. Jesteśmy skazani  na zagładę pracując w jednym miejscu, dlatego pracujemy w dwóch lub trzech miejscach, aby godnie zarobić - mówił Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii podczas wtorkowego briefingu. 

 -Zaczynamy protest włoski, czyli będziemy bardzo dokładnie wykonywać nasze procedury i będziemy edukować pacjentów na temat tego jaka jest rola fizjoterapeuty w systemie - podkreślał T. Dybek. - Nasze pensje są na poziomie głodowym. 80 proc. fizjoterapeutów pracujących w systemie NFZ zarabia ok. 1600-1800 zł. Dlatego zaczniemy też strajk głodowy. Minister zdrowia w styczniu br. obiecał znaczone pieniądze na podwyżki wynagrodzeń  dla tej grupy pracowników medycznych, jednak do tej pory takich środków nie ma - dodał T. Dybek.

 W kwietniu oddziały NFZ informowały o dodatkowych środkach, jednak nie były to "znaczone" pieniądze na podwyżki dla tej grupy zawodowej. Nie wiadomo jakiej wysokości będą podwyżki i czy wszyscy je dostaną.  O dodatkowych funduszach dla pominiętych w przyznawaniu podwyżek grup zawodowych, wczoraj wypowiedział się sam minister zdrowia, Łukasz Szumowski oznajmiając, że "nie ma możliwości prawnej, aby przekazać znaczone pieniądze dla tych wszystkich grup nieuregulowanych odrębnie, m.in. dla fizjoterapeutów". Podkreślał, że szpitale otrzymały 680 mln zł na podwyżki ryczałtu i z tych pieniędzy mogą być pokryte też koszty podwyżek wynagrodzeń.

JK, BPO 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz