Ł.Szumowski: nakłady na badania i rozwój w 2017 r. wyniosły 820 mln zł

08 Maja 2019, 12:57 szumowski

W Polsce nakłady w 2017 r. poniesione na badania i rozwój wyniosły 820 mln zł, co sprawia, że rozmawiamy o potężnym segmencie gospodarki w obszarze zdrowia - mówił dziś, podczas debaty "Wspólnie dla Zdrowia" w Białymstoku, Łukasz Szumowski. 

Podczas swojego przemówienia otwierającego kolejną konferencję z cyklu Wspólnie dla zdrowia, minister podkreślił, że istotą dzisiejszej debaty poświęconej innowacjom, technologii i efektywności jest odpowiedź na pytanie: jak dostosować system w aspekcie kosztów innowacyjnych terapii. 

- Najczęściej występująca płaca w Polsce wynosi ok. 2,8 tys. zł  brutto, co pokazuje ogromną dysproporcję między kosztami pewnych terapii, a pieniędzmi którymi dysponuje przeciętny obywatel. W związku z tym należy się dwa razy zastanowić nad wydaniem każdej złotówki pieniędzy Polaków, zanim zainwestujemy je w odpowiednią innowacje - mówił minister.

Podkreślił też, że innowacje w zdrowiu przestały być tematem pobocznym i w obliczu nadchodzącego "wysypu" innowacyjnych technologii, telemedycyny i informatycznych rozwiązań dla ochrony zdrowia należy ustalić, w jakim trybie, jak szybko, jakie kryteria przyjąć i jak je finansować? 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz