Lekarze wystawili już milion e-recept

08 Maja 2019, 14:03 erecepta ezdrowie ezla informatyzacja telefon cyfryzacja

Resort zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia chwali się liczbą wystawionych elektronicznych recept. Milionową e-receptę wystawiono w Gdańsku.

Zdaniem resort zdrowia i CSIOZ liczba wystawionych druków świadczy nie tylko o świetnej współpracy z lekarzami oraz farmaceutami, ale również o tym, że proces informatyzacji systemu ochrony zdrowia nie zwalnia.

- E-recepta to rozwiązanie dla każdego, które jest dostosowane do potrzeb pacjentów w każdym wieku. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 82 lata, a najmłodszy 26. Podobnie wygląda to z perspektywy pacjenta. Najstarszy pacjent, który zrealizował e-receptę ma 99 lat, a najmłodszy, któremu została wystawiona recepta elektroniczna, urodził się w tym roku” – podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak na przestrzeni ostatnich miesięcy wyglądały statystyki związane z wystawianiem e-recept?

Zdecydowanie rekordowym miesiącem był kwiecień kiedy to medycy w całym kraju wystawili 365 314 druków. W porównaniu do stycznia tego roku liczba wystawianych elektronicznych druków wzrosła ponad 4-krotnie.

Resort zdrowia podkreśla, że obecnie w całym kraju e-recepty wystawia 3 tysiące lekarzy w 500 placówkach- niestety biorąc pod uwagę statystyki NIL (stan na koniec marca 2019 roku) mówiące o 175 121 medykach wykonujących zawód - to nadal liczby, które mogą budzić niepokój w kontekście ustawowego obowiązku wystawiania e-recept, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

CSIOZ przekonuje jednak, że z e-receptą wiążą się same korzyści - "nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji" - czytamy w komunikacie instytucji.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz