Szumowski: Cieszy mnie troską z jaką KE pochyla się nad ochroną zdrowia, ale...

08 Maja 2019, 18:59 Szumowski

Cieszy mnie bardzo troska z jaką Koalicja Europejska pochyla się nad kadrami w zakresie ochrony zdrowia. Przypomnę jednak, że do niedawna co 3 pielęgniarka kończąc studia nie kontynuowała pracy w zawodzie – mówił dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do opozycyjnych propozycji zmian w ochronie zdrowia.

Wybory do PE już wkrótce. Co może cieszyć, zgodnie z oczekiwaniem społeczeństwa, zdrowie w tych wyborach postawiono za priorytet wszystkich partii ubiegających się o swój elektorat. Ostatnio podnoszone przez partie opozycyjne problemy w ochronie zdrowia i propozycje zmian nie umknęły ministerstwu zdrowia, które to dziś postanowiło zabrać głos w przedwyborczej dyskusji.

Dziś ,w trakcie trwania debaty „Wspólnie dla Zdrowia” w Białymstoku, w odpowiedzi na konferencje prasową Koalicji Obywatelskiej (patrz niżej), resort zdrowia podjął decyzję o zorganizowaniu specjalnej konferencji prasowej, z udziałem ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego oraz wiceministra, Janusza Cieszyńskiego. 

Janusz Cieszyński zwrócił uwagę na obecność, w zorganizowanej przez Platformę konferencji poświęconej sytuacji ochrony zdrowia,  prezydenta Warszawy. Jak podkreślił stolica od kilku lat nie wywiązuje się z uchwalonego przez radę miasta budżetu na ochronę zdrowia. - Warto zacząć od realizacji własnych założeń, a potem proponować działania dla całej Polski – mówił.

Podczas konferencji ministrowie punktowali wszystkie zmiany w zakresie ochrony zdrowia jakie zostały wprowadzone za rządów  Prawa i Sprawiedliwości. Przede wszystkim podkreślano „spadek” jaki odziedziczyli po swoich poprzednikach tj. Niedofinansowana ochrona zdrowia i kryzys kadrowy.

-Dzięki naszym działaniom pierwszy raz w historii wszystkie pielęgniarki odebrały prawo do wykonywania zawodu, a liczba pielęgniarek wciąż rośnie – mówił Łukasz Szumowski podkreślając wpływ środków unijnych jakie zostały w tym celu zagospodarowane.

-Liczba szkół medycznych wzrosła o ponad 20 proc. z 74 do 94. Obecnie mamy też blisko 2 tys. lekarzy więcej niż za naszych poprzedników – dodał. Minister pokusił również się o szacunek wartości przyrostu kadr, wyceniając tę zmianę na blisko miliard złotych.

- Po poprzednikach odziedziczyliśmy blisko 0,5 mln osób w kolejkach  do zaćmy. Skróciliśmy ją o 130 tys. osób. Nasze działania skróciły kolejki w wybranych świadczeniach nawet o 8 msc. – mówił Ł. Szumowski

W zestawieniu nie został również pominięty fakt finansowania ochrony zdrowia. Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w perspektywie kolejnych lat (do 2024 r.) o dodatkowe 60 mld zł i skok z 80 mld zł wydatkowanych w 2016 r. do 100 mld zł w 2019 to ewenement w skali całego kraju – podkreślał.  - Gdyby nasi poprzednicy mieli odwagę to ustawę o 6 proc. na zdrowie uchwaliliby jeszcze za swojej kadencji – odpierał zarzuty KE minister zdrowia.

Do osiągnięć resort zdrowia resort zalicza także proces informatyzacji. –Przez 8 lat rządy PO prowadziły projekty w zakresie informatyzacji. W tym okresie nie opublikowano żadnych usług dla pacjentów. Dziś została wystawiona milionowa e-recepta. Tak działa rząd PiS – mówił Janusz Cieszyński.

JK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz