Niemcy: Nawet 10 tys. zł kary za brak szczepień przeciwko odrze

09 Maja 2019, 8:53 Szczepienia

Niemcy chcą nowego prawa, które pozwoliłoby nakładać kary finansowe na rodziców, którzy nie zgadzają się na zaszczepienie dzieci przeciwko odrze. Projekt w tej sprawie został przedłożony przez ministra zdrowia Jensa Spahna kanclerz Angeli Merkel.

Propozycja nowego prawa ma wprowadzić obowiązek szczepień m.in. przeciwko odrze dla każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola lub szkoły, jak również nałożony zostanie również na nauczycieli, wychowawców oraz personel medyczny. Dodatkowo niemiecki resort zdrowia chce by niezaszczepione dzieci nie miały prawa wstępu do przedszkoli (niemieckie prawo nakłada obowiązek szkolny dopiero od 6 roku życia). Zgodnie z propozycją kara za niezaszczepienie wynosiłaby 2500 euro (czyli ponad 10 tys. złotych). Tylko w tym roku na terenie Niemiec odnotowano już 300 przypadków odry, natomiast w 2018 – było ich 500. Projekt ma trafić do parlamentu pod koniec tego roku, natomiast jego procedowanie powinno się zakończyć w pierwszej połowie 2020 roku.

W kontekście dyskusji o zasadności szczepień warto przypomnieć, że rząd niemiecki oraz eksperci zakładali pełną eradykację odry do 2015 roku. Niestety ostatecznie nie udało się osiągnąć odpowiedniego poziomu wyszczepialności (wg. WHO wynosi on 95 proc.) – według danych Instytutu Roberta Kocha właściwą odporność na chorobę w grupie pierwszoklasistów w 2017 roku odnotowano u 93 proc. dzieci.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ciekawy Czwartek, 16 Maja 2019, 20:14
co to za ciekawe podejscie niemcow wszystkich gosci beda szczepic przeciez funduja to co sami siebie beda karac za brak szczepienia