Psychiatria dziecięca: kiedy poznamy propozycję nowego modelu opieki?

09 Maja 2019, 14:39 dziecko terapia psycholog

Propozycja zmiany modelu opieki psychiatrii dziecięcej w Polsce jest w tej chwili opracowywana - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, prace trwają w dialogu ze środowiskiem i w ciągu kilku miesięcy zaprezentowany będzie docelowy model tej opieki.

- Propozycja zmiany modelu opieki psychiatrii dziecięcej w Polsce jest w tej chwili opracowywana. Chodzi o to, aby pierwszym kontaktem dziecka z psychiatrią nie był oddział zamknięty szpitalny tylko poradnie zdrowia psychicznego gdzie będzie i psycholog, i pedagog, i psychiatra. Tak na prawdę większość tych problemów w tym zespole opieki psychiatrycznej można załatwić bez stricte medycznych podejść jakim jest psychiatria kliniczna - zaznaczył minister.

- Natomiast oczywiście też ważne jest, aby ta poradnia byłą blisko szkoły, blisko dziecka, żeby ten kontakt częstszy był możliwy, a nie było też takim stygmatyzowaniem jechanie do szpitala psychiatrycznego, czy do poradni psychiatrycznej. To jest niezwykle ważne - dodał.

- Wiemy, że coraz częściej mamy problem z uzależnieniami już nie tylko od alkoholu, narkotyków czy papierosów, ale również mamy problemy z uzależnieniem od komputerów, pornografii czy dopalaczy. Problemów z uzależnieniami mamy coraz więcej więc poradnia musi tu też bardzo mocno wspomagać dzieci - zwracał uwagę Ł.Szumowski.

- Ten model musimy wypracować. Chcemy żeby było to dobrze opracowane, to jest robione w dialogu ze środowiskiem i mam nadzieję, że w ciągu  najbliższych kilku miesięcy będziemy mogli zaprezentować już docelowy model, który będziemy wdrażali - zapowiedział.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz