Robot zastąpi farmaceutę szpitalnego?

14 Maja 2019, 9:41 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Automatyzacja i robotyzacja w medycynie i farmacji przestaje być wizją z gatunku science fiction. Na rynku polskim pojawił się nowy robot - Apoteca chemo - który służy do automatycznego przygotowywania dożylnych leków cytostatycznych.

Jak zapewni dystrybutor urządzenia - Grupa Synektik - oferowany robot to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań umożliwiające niemal pełną automatyzację procesu wytwarzania leków stosowanych w chemioterapii.

- Samodzielnie, wykorzystując zapisane w systemie receptury leków oraz wytyczne dotyczące ich dozowania, sporządza cytostatyki i precyzyjnie dawkuje w oparciu o metody wolumetryczną oraz grawimetryczną produkt finalny do dedykowanych pojemników, takich jak kroplówki, strzykawki czy pompy infuzyjne- zapewnia dystrybutor. Dodaje również, że wykorzystanie go w aptekach szpitalnych pozwoli na ograniczenie kosztów produkcji cytostatyków oraz zminimalizuje ryzyka, jakie wiążą się z ich ręcznym sporządzaniem.

Rozwiązanie ma również podnosić bezpieczeństwo personelu przygotowującego leki oraz redukować ich toksyczne działanie na otoczenie.

- Automatyzacja i robotyzacja są przyszłością medycyny, już dziś przynosząc rewolucję jakościową w szeregu obszarów opieki zdrowotnej. Onkologia jest jednym z obszarów, w którym inwestycje w innowacyjne rozwiązania robotyczne mają szczególne uzasadnienie. Rosnąca liczba zachorowań na choroby nowotworowe oraz wysokie koszty leczenia wymagają stosowania rozwiązań systemowo zwiększających skuteczność terapii, przy równoczesnym wzroście efektywności kosztowej i minimalizacji ryzyka- ocenia Cezary Kozanecki, prezes Synektik.

W jego ocenie wprowadzenie rozwiązania do polskich ośrodków onkologicznych pozwoli nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego, ale również umożliwi optymalne gospodarowanie drogimi lekami.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz