Niska wyszczepialność przeciwko odrze - gdzie leży przyczyna?

10 Maja 2019, 10:26 szczepienie dziecko

Ruchy antyszczepionkowe, nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniane w sieci - to nie jedyne składowe niskiej wyszczepialności przeciwko odrze oceniają eksperci z brytyjskiego Public Health England. W ich ocenie jedną z przyczyn faktu, że w Wielkiej Brytanii blisko pół miliona dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze, jest pogarszająca się dostępność do lekarzy- donosi portal The Pharmaceutical Journal.

Według szacunków globalny poziom wyszczepienia przeciwko odrze w populacji wynosi 85 proc. Jak podkreślają eksperci WHO to o 10 proc. mniej niż zalecany 95-procentowy prób bezpieczeństwa dający ochronę całej społeczności. Zbyt niski odsetek zaszczepionych przeciwko odrze to m.in. efekt działalności środowiska antyszczepionkowych i sceptycyzmu w stosunku do szczepień zasianego w społeczeństwie. Zdaniem Simona Stevensa, dyrektora generalnego NHS, odrzucanie szczepionek to poważny i rosnący wskaźnik zdrowia publicznego.

Okazuje się jednak, że to nie jedyna przyczyna niskiego poziomu wyszczepialnośc. Zdaniem Jamie Lopeza Bernala, konsultanta epidemiologa w Public Health England - powodem zjawiska może być również pojawienie się takich barier systemowych jak dostępność do lekarzy.

- Aby zwiększyć wskaźnik szczepień, musi istnieć łatwy do nich dostęp dla wszystkich grup w populacji- oceniła prof. Dame Parveen Kumar, szefowa Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego. Jej zdaniem , aby to mogło prawidłowo zadziałać, konieczne jest zwiększenie środków finansowych na świadczenia medyczne m.in. w praktykach lekarzy rodzinnych.

AM

 Zobacz również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz