Diagności laboratoryjni: Minister wprowadza opinię publiczną w błąd

10 Maja 2019, 13:43 Laboratorium

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych przyjęła stanowisko ws. wypowiedzi ministra zdrowia o tym, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest zawodem prawnie uregulowanym i dlatego nie ma możliwości przeznaczenia celowanej kwoty na podwyżki dla diagnostów. Według diagnostów, taką wypowiedzią minister wprowadza w błąd opinię publiczną.

- W związku z wypowiedzią ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego w wywiadzie udzielonym stacji radiowej RMF FM 8 maja br. dotyczącą braku możliwości przeznaczenia celowanej kwoty na podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych - podkreślono w stanowisku wydanym w piątek.

Według KIDL, w przywołanej powyżej wypowiedzi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski stwierdził, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie – czym wprowadza opinię publiczną w błąd.

- Jak wynika z wypowiedzi pana ministra zdrowia właśnie z tego powodu diagności laboratoryjni, w przeciwieństwie do lekarzy i pielęgniarek, nie otrzymali bezpośrednio środków przeznaczonych na podwyżki wynagrodzeń - stwierdza samorząd diagnostów i przypomina, że zawód diagnosty laboratoryjnego działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r., poz. 2245) oraz analogicznie jak lekarze i pielęgniarki posiada samorząd zawodowy.

- W związku z tym żądamy przeznaczenia bezpośrednich środków na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych, gdyż nie istnieją przeszkody, które wskazał minister zdrowia w swojej wypowiedzi - podkreślają diagności.

Źródło: KIDL

BPO

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

ww Piątek, 10 Maja 2019, 20:48
W normalnym kraju minister powinien pożegnać się ze stanowiskiem po takiej wypowiedzi. Minister zdrowia nie wie, które zawody medyczne są regulowane, to są jakieś żarty.
Sceptyk Piątek, 10 Maja 2019, 17:01
Z tzw.budżetówki jedynie Policja ma jakąś siłę przebicia, bo to aparat terroru i mogą np.nie chcieć ochraniać pochodów. W listopadzie w ciągu tygodnia dostali podwyżki. Reszta to "lemingi ",których PIS-da a wcześniej PO mieli w głębokim poważaniu.
Aaa Niedziela, 12 Maja 2019, 0:49
Prawda niestety:(