Pracodawcy! Zadbajcie o szczepienia pracowników

13 Maja 2019, 10:55 lekarz recepta

Szczepienie jest jedną formą ochrony przed odra - podkreśla Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Organizacja apeluje do pracodawców obcokrajowców, aby ci zachęcali swoich pracowników do szczepień ochronnych.

Ten rok będzie rekordowym pod względem liczby przypadków odry - tylko od stycznia do końca kwietnia w Polsce odnotowano 808 przypadków zachorowań na odrę. Jak podkreślają lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie - to 15 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To również zdecydowanie więcej niż odnotowano w całym 2018 (wówczas stwierdzono 339 przypadków) i 2017 (63 przypadki odry). Co istotne - resort zdrowia wskazuje, że dotychczas nie mieliśmy do czynienia z ogniskiem odry endemicznej. Co to oznacza? W praktyce wskazuje to, że każde z zachorowań zostało 'zawleczone' zza granicy przez osoby, które nie były poddane szczepieniom.

Joanna Zabielska-Cieciuch przypomina, że lekarze od lat powtarzają, że jedyną skuteczną formą ochroną jest szczepienie.

- Osoby z zagranicy, które nie były szczepione, same z własnej woli najczęściej tego nie zrobią po przyjeździe do Polski. Dlatego apelujemy do ich pracodawców, by w trosce o wszystkich pracowników, zachęcali do tego typu profilaktyki przyjezdnych, łącznie ze sfinansowaniem szczepionki- przypomina lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. Podkreśla również, że ze szczepienia nie może zwalniać przekonanie, że chorowaliśmy w dzieciństwie i jesteśmy zabezpieczeni przed zachorowaniem. Lekarka dodaje, że nie każdy może ten fakt udokumentować, a pamięć bywa zawodna. Dodatkowo zdarzają się przypadki powtórnego zachorowania, przejście choroby w dzieciństwie nie daje stuprocentowej gwarancji, że odra nas nie dotknie.

- W Polsce szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe od 1975 r., ale początkowo podawano tylko jedną dawkę. W takich przypadkach w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki- apelują lekarze rodzinni.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz