Izba Aptekarska: Uwaga na fałszywe recepty na leki narkotyczne

13 Maja 2019, 10:48 recepta e-recepta

Okręgowa Izba Aptekarska w Częstochowie przestrzega farmaceutów przed realizacją sfałszowanych recept na lek opioidowy. Niestety jedna z aptek zrealizowała sfałszowany druk.

- Recepty były prawidłowo wydrukowane, posiadały wszystkie niezbędne dane, także kod recepty. Wystawione były przez istniejącego lekarza, ale nigdy nie pracującego w tej przychodni, która jakoby posiadała wspomniane recepty. Podobnie realny był pacjent, choć jak się okazało później, jego adres był nieprawdziwy- czytamy na stronie OIA w Częstochowie. Recepty wystawione były na preparat Oxydolor.

Izba zaapelowała do wszystkich farmaceutów o wzmożoną uwagę podczas realizacji recept na środki odurzające i psychotropowe, W szczególności na baczności powinien się mieć personel apteki, do której przychodzi nieznany mu pacjent lub w sytuacji, kiedy realizowana recepta została wystawiona w odległych miejscowościach.

- W razie wątpliwości co do legalności i autentyczności recepty farmaceuta ma prawo odmówić jej realizacji. Może też próbować skontaktować się z lekarzem lub przychodnią w celu potwierdzenia ordynacji lekarskiej- przypomina częstochowski samorząd. Jednocześnie farmaceuci mają możliwość weryfikacji, czy dany kod recepty został rzeczywiście wydany świadczeniodawcy. Taką informację można pozyskać korzystając z funkcji "sprawdzanie poprawności recept" dostępnej w portalu świadczeniodawcy NFZ.

- Należy się zalogować do portalu, wybrać funkcję, a następnie wczytać skanerem kod recepty w okienku. Komunikat "recepta wydana" oznacza, że podany unikalny numer recepty został przydzielony konkretnemu lekarzowi w konkretnej przychodni (gabinecie, poradni itp.), każdy inny oznacza wysokie prawdopodobieństwo podrobienia recepty- przypomina izba.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz