Ł.Szumowski: W 2019 r. przekroczymy magiczną barierę 100 mld zł na ochronę zdrowia

10 Maja 2019, 15:37 pieniądze

- W ostatnich dniach pojawia się bardzo wiele hojnych obietnic. Nasza propozycja to 100 mld zł na ochronę zdrowia już w tym roku. W przyszłym tygodniu składamy do Parlamentu propozycję zmiany planu finansowego NFZ. Przekroczmy magiczną barierę 100 mld zł, które chcemy przeznaczyć na leczenia polskich pacjentów – poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak wyjaśnił podczas briefingu prasowego, zmiana planu i wzrost nakładów o ok. 4 mld zł do ponad 100 mld zł w 2019 r. ma związek z dobrą sytuacją gospodarczą, wzrostem składek i dodatkowymi składkami wynikającymi z wypłaty 13. emerytury.

Dodał, że środki będą przeznaczone m.in. na dalsze skracanie kolejek, nielimitowane świadczenia, zwiększenie wycen świadczeń w całym systemie. - Wiemy, że szpitale oczekują tego wzrostu wycen – zaznaczył.

- Zdrowie powinno być ponad podziałami politycznymi, dlatego liczę na poparcie wszystkich klubów tego projektu zmiany planu finansowego – podkreślił minister.

Jak mówił pieniądze w ochronę zdrowia są inwestowane bardzo rozsądnie m.in. w kadry, co wpłynęło na to, że zawód pielęgniarki stał się atrakcyjny, powstało ok. 2 tys. więcej miejsc na studiach medycznych dla lekarzy, co pozwoli skrócić kolejki.

– Inwestujemy w sprzęt; ok. 2,1 mld zł zainwestowaliśmy w sprzęt na SOR-ach (…), od 1 października ujednolicamy funkcjonowanie SOR-ów (…), w ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy rozszerzenie programu pilotażowego leczenia udarów trombektomią mechaniczną(…), rozszerzamy leczenie onkologiczne(…), inwestujemy w nowe leki, nowe cząsteczki(…), inwestycje w społeczeństwo, które się starzeje, stąd program 75 plus(…) – wyliczał minister.

- Inwestujemy też w skracanie się kolejek. Nie skrócimy wszystkich na raz, ale udało się z 500 tys. osób skrócić o 170 tys. kolejkę do zabiegu usunięcia zaćmy (…) również tomografia i rezonans - tam też skróciliśmy kolejki i dzięki nielimitowanym świadczeniom kolejki skrócą się jeszcze bardziej – przekonywał Ł.Szumowski.

BPO

Zobacz również:

Szumowski: Cieszy mnie troską z jaką KE pochyla się nad ochroną zdrowia, ale...

Koalicja Europejska z pomysłem na polskie zdrowie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Bogusia Środa, 15 Maja 2019, 17:55
Leczenie udarów bez fizjoterapeuty jest z góry skazane na niepowodzenie, szpiral i leczenie to nie tylko lekarz i pielęgniarka. Nadal nieatrakcyjne są warunki pracy i płacy fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych... Szpital to ZESPÓŁ pracowników, za chwilę fizjoterapeutów zabraknie....
zawiedziona Niedziela, 12 Maja 2019, 12:58
Pielęgniarka w moim mieście z licencjatem ma 3800 do ręki a z magistrem 4000 ..A ja mgr fizjoterapii z I stopniem specjalizacji dostaję 2500.Przegięcie straszne.!!!!
Pelagia Piątek, 10 Maja 2019, 18:00
A dla kogo ten wywiad... Nie bez kozery powiem... Ponad 100 mld